24. dubna 2015 23:08 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel polský exministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski

Polská předsedkyně vlády Ewa Bożena Kopaczová a Angela Merkelová po stranách... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polská předsedkyně vlády Ewa Bożena Kopaczová a Angela Merkelová po stranách... | foto: ČTK

VARŠAVA Ve věku 93 let v pátek zemřel bývalý polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski. Přežil pobyt v nacistickém vyhlazovacím a koncentračním táboře v Osvětimi a byl členem nekomunistického protinacistického odboje, ale přes své neblahé životní zkušenosti usiloval o zlepšení německo-polských vztahů.

Bartoszewski byl dvakrát šéfem polské diplomacie. Nejdřív od března do prosince 1995 a poté znovu od června 2000 do října 2001.

K jeho úmrtí se už vyjádřilo několik polských představitelů včetně prezidenta Bronislawa Komorowského, který na Twitteru napsal, že je hluboce zarmoucen. „Je to obrovská ztráta. Opustil nás velký Polák,“ napsal prezident.

Bartoszewski se až do pozdního věku angažoval v politice. Až donedávna byl tajemníkem polského premiéra pro mezinárodní dialog. „Spolupracovat s vámi byla čest a vaše přátelství pro mě velkým darem. Je to pro nás velmi smutný den,“ napsal na Twitteru šéf Evropské rady a do loňska polský premiér Donald Tusk.

„Zásadní otázkou je, kolik pravdy o těch strašných zkušenostech se ujalo a kolik pravdy o zločinech všech totalit se nám ještě podaří předat mladším pokolením. Myslím, že hodně, ale ne dost. Nikdy jí nebude dost!“ prohlásil Bartoszewski v lednu při příležitosti 70. výročí osvobození Osvětimi. Byl autorem několika knih o vztazích mezi Poláky, Židy a Němci.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz