Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel překladatel a šansoniér Rudolf Pellar

Rudolf Pellar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudolf Pellar | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Ve věku 87 let dnes zemřel Rudof Pellar, významný český překladatel z angličtiny, šansoniér a herec. Serveru Lidovky.cz to sdělila rodina zesnulého.

Rudolf Pellar se narodil v Púchově nad Váhom, vyrůstal na Vysočině a gymnázium absolvoval v Brně. Již od mládí se zajímal o jazyky a chtěl studovat češtinu a němčinu. Po uzavření vysokých škol na počátku okupace se rozhodl studovat konzervatoř. Tu dokončil v roce 1946, a následně získal divadelní angažmá v Jihlavě, Přerově a Opavě. Později přišel do Prahy, kde se mu otevřely možnosti spolupráce s filmem.

Více než ve filmu ale našel Pellar své pole působnosti v oblasti hudby. Od poloviny 50. let 20. století začal nahrávat své první gramofonové desky pro firmu Supraphon s různými ochestry a hudebními skupinami.

Kromě toho nazpíval řadu šansonů z repertoáru známých světových šansoniérů s českými texty. V období normalizace měl zákaz veřejného vystupování v rozhlase i filmu a proto se společně s manželkou Lubou začal intenzivně věnovat překladatelské činnosti.

Rudolf Pellar přeložil mnoho desítek titulů převážně od amerických a anglických, ale i německých autorů. Jsou podepsáni například pod českými překlady amerického spisovatele J. D. Salingera. Za překladatelské dílo získal v roce 1997 spolu s manželkou Státní cenu.

Byl však mužem devatera řemesel umělecké branže. Například ještě předloni vystoupil na Open Air Music Festivalu Trutnov a jeho letité šansony zaujaly i rozkurážené rockové publikum. "Nikdy v životě jsem se nenudil a nenudím se ani teď. I kdybych už na to možná měl právo, nechystám se k tomu," řekl tehdy ČTK.

Od roku 1970 až do roku 2001 také vyučoval šansonový zpěv na konzervatoři v Praze.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!