22. března 2018 20:00, aktualizováno  20:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Jan Kantůrek, překladatel knih Terryho Pratchetta. Bylo mu 69 let

Jan Kantůrek, www.majls.info/wikimedia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Kantůrek, www.majls.info/wikimedia | foto: Ondřej Levý

Praha Ve věku 69 let zemřel ve čtvrtek český překladatel fantasy, science fiction, komiksů a westernů z angličtiny Jan Kantůrek. Mezi jeho nejznámějšími překlady jsou humorné fantasy knihy z cyklu Zeměplocha od Terryho Pratcheta či knihy o barbaru Conanovi od R. E. Howarda.

O jeho úmrtí informovalo na Twitteru komiksové nakladatelství Comics Centrum, které s ním spolupracovalo.

22.března 2018 v 19:27, příspěvek archivován: 22.března 2018 v 20:03

Se zármutkem v srdci vám oznamujeme, že zemřel NÁŠ Honza Kantůrek :-( Jeho překlady knih barbara Conana, Hellboye, Ú.P.V.O., Myší hlídky, Zámku a klíče nebo Zeměplochy Terryho Pratchetta byly nepřekonatelné. Věnujme mu tichou vzpomínku. #JanKanturek https://t.co/z7tMrPqGxN

Kantůrek přeložil bezmála stovku titulů. Čtenáři i odborníci oceňovali vynalézavost, s níž Pratchettovy humoristické fantasy romány z fiktivního světa Zeměplochy Kantůrek převedl do češtiny. Musel vymyslet mnoho českých ekvivalentů pro jména postav, jež jsou v angličtině většinou slovními hříčkami.

Kantůrkovu práci ocenil před sedmi lety během návštěvy Prahy i slavný britský spisovatel. „Mé knihy jsou velmi dobře přeloženy do češtiny, protože z nějakého důvodu Britové a Češi sdílejí jednu věc - hrají si se slovy,“ řekl tehdy Pratchett.

Kantůrek  do roku 1990 pracoval jako technický redaktor v nakladatelství Artia, po revoluci byl dva roky vedoucím odbytu nakladatelství Aventinum. Později se stal překladatelem na volné noze.

Už před revolucí se podílel na obnově Klubu Julese Vernea, od roku 2003 byl jeho předsedou. Byl držitelem ocenění Akademie science fiction, fantasy a hororu pro nejlepšího překladatele v letech 1995 až 1997 a 1999.

Lidovky.cz