Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
7. února 2017 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel překladatel knihy Pan Kaplan má stále třídu rád. Antonínu Přidalovi bylo 81 let

Antonín Přidal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Přidal | foto:  LIBOR TEICHMANNMAFRA

BRNO V Brně v úterý zemřel spisovatel, překladatel, publicista a pedagog Antonín Přidal. Bylo mu 81 let, poslední sbírku básní vydal v roce 2015. Informaci o Přidalově úmrtí ČTK potvrdil mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (JAMU) Luboš Mareček.

Básník, scenárista, dramatik a profesor dramaturgie a autorské tvorby na JAMU Antonín Přidal, který dnes ve věku 81 let zemřel, byl významnou osobností nejen brněnské kultury. Proslul také jako překladatel či jako rozvážný a kultivovaný moderátor. Popularitu mezi televizními diváky měly svého času Přidalovy „intelektuální“ talk show Z očí do očí či Klub Netopýr.

V roce 2015 mu po dlouhé odmlce vyšla básnická sbírka pod názvem Zpovědi a odposlechy. Básně vznikaly postupně v posledním čtvrtstoletí. „Své nové básně jsem dlouho nepublikoval, jen občas v časopisech a v rozhlase. Ale vnášely řád nebo alespoň trasu do mé citové paměti. Byly jako stopy, které jdou se mnou, stopy po někom, kdo se pořád lehce mění,“ řekl tehdy Přidal.

Významná je také jeho činnost překladatelská. Do listopadu 1989 se jí věnoval hlavně „na zapřenou“, s vypůjčenými krycími jmény. Přeložil díla zejména anglických a španělských autorů, z nichž nejznámější jsou García Lorca, Patrick White, John Updike, Joseph Heller, Robert Lowell či Galway Kinnell. Kromě Knihy nesmyslů Eduarda Leara je asi nejznámějším Přidalovým překladem oblíbená humoristická kniha Lea Rostena Pan Kaplan má stále třídu rád.

Přidal se narodil 13. října 1935 v Prostějově. Po studiu jazyků (anglistiky a hispanistiky) na filozofické fakultě v Brně pracoval v 60. letech v literárně-dramatické redakci Československého rozhlasu. Byl autorem cyklů Malá škola poezie, Shakespeare pro začátečníky či spoluautorem pořadu Nashledanou v sobotu. Od počátku 90. let Přidal začal spolupracovat s Českou televizí a působil také jako dramaturg ve Filmovém studiu Barrandov.

Je autorem básnických sbírek a řady divadelních, rozhlasových a televizních her - Pěnkava s Loutnou, Komedie s Quijotem, Políček č. 111, Atentát v přízemí, Noční žokej, Elektrický nůž a jiné. V roce 2011 mu vyšel výbor textů z rozhlasového cyklu Potulky knihami a časem.

Literát byl za své rozmanité dílo několikrát oceněn. V roce 1998 získal novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky, v roce 2007 mu byla udělena Státní cena za překladatelské dílo. Přidal byl v roce 2011 uveden do Síně slávy Českého rozhlasu a stal se rovněž čtyřnásobným držitelem ocenění Fites za televizní tvorbu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...