29. září 2014 21:07 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Principál z Prodané nevěsty, sólista ND Lubomír Havlák

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Národní divadlo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní divadlo | foto: Shutterstock

Ve věku 92 let zemřel v neděli po dlouhé nemoci nejstarší žijící emeritní operní sólista Národního divadla v Praze Lubomír Havlák. Tenorista působil na první české scéně šestatřicet let a kariéru ukončil rok před svojí sedmdesátkou. Působil i jako pedagog, mimo jiné jako profesor hlasové výchovy na Univerzitě Karlově. Poslední rozloučení se uskuteční 6. října od 11 hodin ve foyer Národního divadla, rakev bude poté uložena na břevnovském hřbitově, informovala v pondělí rodina.

Lubomír Havlák se prosadil v řadě postav. Podle kritiků k nezapomenutelným ze scény ND patří jeho Principál ve Smetanově Prodané nevěstě nebo Strážník z Hubičky.

Kariéru začal v ostravské opeře, kde se jeho první rolí stal Lovec v Dvořákově Rusalce. Poté působil v Ústí nad Labem, kde byl již ve svých pětadvaceti letech obsazován do velkých tenorových rolí, například Smetanova Lukáše z Hubičky a Dalibora, Ctirada ve Fibichově Šárce nebo Laca v Janáčkově Její pastorkyni. V roce 1949 přijal angažmá v Bratislavě, z té doby také pochází řada nahrávek, například role Ondreje v Suchoňově Krútňavě.

V roce 1953 nastoupil do "zlaté kapličky", nejdříve jako stipendista a po půl roce už se smlouvou sólisty. Havlák byl ve své době považován za jednoho z mála wagnerovských tenorů v tuzemsku. Úspěchy sklidil například s rolí Tannhäusera na scéně tehdejšího Smetanova divadla, Stolzinga v Mistrech pěvcích norimberských, Mima a Logeho ve Zlatě Rýna. Hostoval i v zahraničí, například v berlínské Státní opeře jako Florestan v Beethovenově Fideliovi.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.