1. července 2018 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel prorektor JAMU Josef Kovalčuk, působil i v Národním divadle

Prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Josef Kovalčuk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Josef Kovalčuk. | foto: Monika HlaváčováMAFRA

BRNO V sobotu zemřela výrazná osobnost českého divadla a prorektor brněnské Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU) Josef Kovalčuk. Bylo mu 69 let, informoval mluvčí JAMU Luboš Mareček. Kovalčuk mimo jiné působil šest let na přelomu tisíciletí jako dramaturg a umělecký šéf činohry Národního divadla v Praze a zasloužil se o obnovení Divadelní fakulty JAMU.

Kovalčuk by se za měsíc dožil 70 let. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci a dramaturgii na pražské DAMU. Spoluzakládal HaDivadlo, ve kterém od roku 1974 do roku 1996 pracoval jako dramaturg. Poté odešel do Národního divadla v Praze. V letech 2009 až 2013 byl dramaturgem Husy na provázku.

V akademické sféře působil jako děkan divadelní fakulty dohromady 12 let a podílel se také na založení mezinárodního festivalu divadelních škol Setkání/Encounter i na vytvoření tradice mezinárodních vědeckých a doktorských konferencí na fakultě. Na ní byl také vedoucím kabinetu pro výzkum divadla a dramatu a řadu divadelních her, scénářů, adaptací a dramatizací také sám napsal.

„Osobně v něm ztrácím jednoho z nejbližších životních přátel i divadelních spolupracovníků. Jeho odchod je nejen pro mne osobně, ale i pro celou JAMU nenahraditelnou ztrátou. Byl jednou z největších divadelních osobností českého divadla poslední čtvrtiny 20. století a základním koncepčním tvůrcem HaDivadla v tomto období. Od počátku 90. let nezaměnitelným dílem též spolutvořil divadelní fakultu a celou Janáčkovu akademii múzických umění,“ uvedl rektor Petr Oslzlý.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz