Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel psychiatr Spitzer. Zasadil se o vyškrtnutí homosexuality z nemocí

Psychiatr Robert Spitzer se zasadil o vyškrtnutí homosexuality jako nemoci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psychiatr Robert Spitzer se zasadil o vyškrtnutí homosexuality jako nemoci | foto: ČTK

WASHINGTON Ve věku 83 let zemřel doktor Robert Spitzer, který v psychiatrickém společenství sehrál vůdčí roli v uznání, že homosexualita není odchylkou od normy. Oznámila to americká média s odvoláním na lékařovu ženu.

Spitzer zemřel v pátek v Seattlu kvůli problémům se srdcem, uvedla jeho manželka, emeritní profesorka Kolumbijské univerzity Janet Williamsová.

Spitzer v roce 1973 vyloučil homosexualitu z příručky pro diagnostikování a statistiku duševních nemocí. „Byl to velký průlom v profesi,“ řekla Williamsová, která s manželem pracovala na třetím vydání příručky, publikované v roce 1980, která se stala bestsellerem.

Spitzerovo stanovisko ovlivnilo setkávání s aktivisty homosexuální komunity, při kterých si uvědomil, že homosexualita není porucha, když sami gayové jsou spokojeni se svou orientací.

„Spíše než jen se odvolávat na autority, na autoritu Freuda, otázka zněla: Jsou o tom studie? Jaké jsou o tom důkazy?“ řekl Spitzer o své práci časopisu New Yorker v roce 2005 a dodal, že si vybíral spolupracovníky, kteří se zavázali řídit se údaji.

Omluva za reparativní terapii

Emeritní profesor Allen Frances, který byl editorem pozdějších vydání příručky, řekl listu The Times, že Spitzer „byl zdaleka nejvlivnější psychiatr své doby.“ Aktivisté za práva homosexuálů připsali Spitzerovi k dobru, že odstranil homosexualitu ze seznamu duševních poruch. „Zdravotní porucha by musela být spojována buď se subjektivní tísní - bolestí - anebo s celkovým znehodnocením sociální funkce,“ vysvětlil Spitzer v listu The Washington Post v době odborné debaty společenství psychiatrů o homosexualitě.

Doktor Jack Drescher, gay a psychoanalytik v New Yorku, řekl The Times, že Spitzerův úspěšný tlak na odstranění homosexuality ze seznamu poruch znamenal velký pokrok pro práva homosexuálů. „Skutečnost, že jsou dnes povoleny sňatky homosexuálů, je zčásti zásluha Boba Spitzera,“ řekl.

V roce 2012 se Spitzer veřejně omluvil za studii z roku 2001 o takzvané reparativní terapii, umožňující změnu orientace homosexuálních osob, pokud si to opravdu přejí. Připustil, že studie měla vážné nedostatky a dospěla k chybným závěrům.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?
Ušetřila jsem při online nákupech vánočních dárků. Jak se mi to podařilo?

A je to zase tady! Vánoce jsou za rohem. A zvláště pokud se chystáte pořídit nějaké dárky přes internet, rozhodně se vyplatí nakupovat ještě před...