27. ledna 2011 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel publicista a komentátor Jiří Franěk

Jiří Franěk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Franěk |

Špičkový novinář šťavnatého stylu s častokrát ironickým humorem, který působil posledních třináct let v deníku Právo, patřil k prvním redaktorům obnovených polistopadových Lidových novin, pro které pracoval do konce roku 1994.

Kladenský rodák pocházel z­dělnického a tím pádem komunistického prostředí. Otec byl redaktorem tehdejšího Rudého práva, dosud žijící matka sekretářkou na různých ministerstvech.

Z gymnázia ho vyloučili pro nekázeň. Než šel na vojnu sloužit k radistům, rok dělal eléva v­ karlovarském divadle a pracoval v ČKD. Po návratu do civilu se na čas uchýlil coby knihovník na Univerzitu 17. listopadu a­koncem 60. let konečně vstoupil na dlouhou a úspěšnou žurnalistikou dráhu, byť začala v neatraktivních Hasičských rozhledech.

Deset let psal o zemědělství jako redaktor v Lidové demokracii, pak přešel do Mladého světa, třebaže se to neobešlo bez podezřívavosti, neboť byl ženat s­překladatelkou a tlumočnicí Janou, jež byla židovského původu a o níž si StB právem myslela, že překládá dokumenty Charty 77.

Jiří se nicméně v redakci Mladého světa vypracoval v předního ekonomického publicistu, který využil perestrojkových poměrů a jako první přinášel informace o počítačích, programování i genetice, v dobré paměti je jeho kontroverzní reportáž o ­JZD Slušovice.

Mezitím dálkově dokončil fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. V roce 1989 neváhal jako čerstvý člen KSČ popudit podpisem Několika vět.

Po odchodu z Lidových novin krátce pobyl v časopisu Týden a ­v Hospodářských novinách, až zakotvil v Právu. Vedl též internetový časopis Názor. V roce 2005 se stal vedle Adama Černého a Václava Součka laureátem žurnalistické Ceny Ferdinanda Peroutky.

Z prvního manželství s paní Miladou měl syna Jiřího, z druhého syna Jakuba, politologa, a­dceru Ruth, překladatelku a­rozhlasovou redaktorku.

Zemřel v úterý 25. ledna v­ Praze po mnoha těžkých chorobách. Poslední rozloučení se koná ve středu 2. února ve 14 hodin v malé obřadní síni strašnického krematoria.

Jan Rejžek

Najdete na Lidovky.cz