Neděle 16. února 2020svátek má Ljuba 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Brzobohatý zemřel uprostřed práce. Lidé zapalují svíčky

Radoslav Brzobohatý  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radoslav Brzobohatý | foto: ČTK

PRAHA Den před svými osmdesátými narozeninami zemřel Radoslav Brzobohatý, známý divadelní a filmový herec. Letos byl v televizní anketě TýTý uveden do Dvorany slávy. Brzobohatý prý zemřel náhle, uprostřed práce.

Jen několik hodin po smrti herce Radovana Brzobohatého začínají lidé spontánně přicházet k jeho divadlu v Opletalově, aby vzdali hold jeho památce. "Prozatím jsme do výlohy dali fotografie a oznámení o úmrtí, lidé z ulice sem nosí květiny a zapalují svíčky," řekl serveru Lidovky.cz zdroj z Divadla Radka Brzobohatého.

PSALI JSME:


Zda v divadle proběhne pietní akce zatím není známo, Brzobohatého manželka herečka Hana Gregorová se k tomu nevyjádřila.

"Podstoupil dvě operace a víme, že měl bolesti, ale mysleli jsme si, že už se to lepší. Do divadla volá spousta lidí, ale víc jim zatím neříkáme," uvedl zdroj z divadla.

Život Radoslava Brzobohatého

  • Narodil se 13. září 1932, v obci Vrútky
  • Po vyloučení z gymnázia se vyučil mechanikem pletařských strojů v Krnově
  • V roce 1954 vystudoval DAMU, působil v oblastních divadlech
  • Od roku 1967 byl členem Divadla na Vinohradech
  • V roce 2004 s manželkou Hanou Gregorovou založili Divadlo Radka Brzobohatého
  • Jeho syn Ondřej je herec a hudebník, z prvního manželství s Jaroslavou Kolářovou má dceru Radanu

"Odešel obrovskej chlap a velikej herec," komentovala pro ČTK úmrtí svého kolegy Veronika Freimannová, která se po jeho boku objevuje v seriálu České televize Vyprávěj. "Ještě včera jsme točili," dodala.

Pan herec

První velkou vlnu popularity přinesla Brzobohatému role Martina Edena v televizním přepisu románu Jacka Londona, v šedesátých letech zazářil i například v komedii Ladislava Rychmana Dáma na kolejích či válečné tragédii Martina Friče Hvězda zvaná Pelyněk.

Sám za své největší úspěchy pokládá trojici filmů Atentát Jiřího Sequense, Ucho Karla Kachyni a Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného.

Podívejte se na ukázku z filmu Vrásky z lásky, kde si Brzobohatý zahrál hlavní roli.

Brzobohatý byl znám svou láskou k Valašsku, kde prožil dětství. Tam se po válce usadila jeho rodina, když opustila slovenské Vrútky, kde se narodil.

Poslední rozhovor pro LN z letošního února

Radoslav Brzobohatý se rozpovídal o své herecké dráze a zrekapituloval celý svůj život.

... LN Tím jste přežil svou smrt poprvé – ale Vojtěch Jasný vám prorokoval tři podobné události během čtyřiadvacet hodin…

Ve tři ráno přijeli hasiči, tak jsem se vypravil přes údolí ke svému kamarádovi, herci Vláďovi Krškovi; na spáleništi už jsem byl zbytečný a u něj se ještě svítilo. Sedl jsem do auta, a jak se blížím k železniční trati, vidím, že je nějaká rozkopaná. Dobrzdil jsem těsně před první haldou navršené hlíny a v následující chvíli se kolem přehnal vlak – jak tam spravovali koleje, tak asi přesekli přívod elektrického proudu k výstražné signalizaci. V ten okamžik mi to bylo jasný – naplňuje se proroctví, které z hvězd vyčetl Vojta Jasný. S jedinou myšlenkou na třetí smrtelné nebezpečí jsem šťastně dorazil k Vláďovi. Všechno jsem mu odvyprávěl, ale ten mě akorát seřval, že jsem z Vojty úplně zblbnul, že jsou to všechno hovadiny. Druhý den jsem se vydal do Prahy a celou cestu trpěl utkvělou představou, že mi v okolí zadního kola něco bouchá. Nakonec jsem si namluvil, že už jsem z Vojtova proroctví dočista zblbnul, a spokojeně dojel až na Palmovku, kde mi na křižovatce upadlo levé zadní kolo.

Celý rozhovor s Radoslavem Brzobohatým si můžete přečíst ZDE.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
AUTOELEKTRIKÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč