Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ve věku 100 let zemřel bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz. V 80. letech kultivoval vztahy s Gorbačovem

Ministr zahraničí George Shultz (uprostřed) kráčí bok po boku s prezidentem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí George Shultz (uprostřed) kráčí bok po boku s prezidentem... | foto: ČTK/AP

Washington Zemřel bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz, který se za vlády prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech zasazoval o zlepšení vztahů se Sovětským svazem a usiloval o mír na Blízkém východě. Bylo mu 100 let, napsala agentura AP.

Shultz zemřel v sobotu ve svém domě v kampusu Stanfordovy univerzity, uvedl think tank Hoover Institution, jehož byl členem. Současná šéfka think-tanku a bývalá ministryně zahraničí Condoleezza Riceová uvedla, že Shultz byl „velkým americkým státníkem“ a v každém slova smyslu skutečným patriotem. „Dějiny na něj budou pamatovat, jako na člověka, který udělal svět lepším,“ uvedla.

Bývalý americký ministr zahraničí George Shultz přijíždí se svou manželkou...
Zemřel bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz, který se za vlády...

Za své dlouhé politické kariéry Shultz vystřídal v republikánských vládách tři významné kabinetní posty. Byl ministrem práce a financí za vlády prezidenta Richarda Nixona a za Reagana byl šest let šéfem diplomacie. Byl nejstarším žijícím členem jakékoliv předchozí americké vlády.

Shultz se narodil v New Yorku v roce 1920, vystudoval ekonomii a za druhé světové války sloužil u námořní pěchoty. V 50. letech zastával řadu akademických postů a byl ekonomickým poradcem vlády Dwighta D. Eisenhowera. Po návratu republikánů do Bílého domu nástupem s Nixona v roce 1969, byl jmenován ministrem práce a později se stal ministrem financí.

Ministrem zahraničí byl Shultz v letech 1982 až 1989 za vlády Ronalda Reagana. Za svého působení v čele americké diplomacie přitom podle BBC patřil k nejméně kontroverzním představitelům administrativy; utužoval kontakty se spojenci a navazoval komunikaci s nepřáteli. Ve druhé polovině 80. let Shultz kultivoval vztahy s tehdejším sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem s cílem zmírnit studenou válku. 

Reagan a Gorbačov roce 1987 podepsali zásadní Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). Dokument, v němž se obě země bezprecedentně zavázaly stáhnout všechny své rakety s doletem 500 až 5500 kilometrů z Evropy a postupně je zlikvidovat, byl součástí snahy ukončit závody ve zbrojení. Studená válka skončila o dva roky později a v roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz.

Zákonodárci Shultze také chválili za to, že označil prodej zbraní Íránu za naprostou pošetilost. Aféra Irangate otřásla Reaganovým druhým funkčním obdobím. Týkala se tajných dodávek zbraní Íránu výměnou za propuštění amerických rukojmí v Libanonu a převádění utržených peněz na konta skupin bojujících proti komunistickému režimu v Nikaragui. Íránci zbraně potřebovali ve válce s Irákem. Shultz se také snažil nastolit mír na Blízkém východě a ve Střední Americe, to se mu však nepodařilo. Podle agentury AP nicméně zformoval přístup následujících amerických vlád k řešení vleklého izraelsko-palestinského konfliktu.

Aktivní Shultz zůstal i v pozdějším věku, působil jako člen think-tanku na Stanfordově univerzitě, psal knihy a vyjadřoval se k politice. Kritizoval například embargo vůči Kubě či brexit a prosazoval ochranu klimatu. Sté narozeniny oslavil loni v prosinci.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Stále více zdravotníků před virem chrání vakcína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Stále více zdravotníků před virem chrání vakcína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Stále více zdravotníků před virem chrání vakcína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...