Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zemřel režisér Břetislav Pojar, autor animovaných medvědů od Kolína

Lidé

  11:20aktualizováno  12:49
PRAHA - V pátek večer zemřel v Praze filmový scenárista a režisér animovaných filmů Břetislav Pojar. Řekl to jeho student a kolega, producent Michal Podhradský. Podle něj zemřel Pojar náhle. "Cítil se dobře. Ještě jsme tento týden stihli s řadou jeho studentů oslavit jeho devětaosmdesáté narozeniny," uvedl.

Scenárista, režisér, pedagog a výtvarník animovaného filmu Břetislav Pojar na snímku z roku 2007. foto: ČTK

"Pro mě osobně i pro celou naši animátorskou obec to byl velký symbol profesionální filmařiny a vzor," uvedl Podhradský. "Byl to člověk, který rozuměl, jak lidi fungují. Vždy byl o několik tahů napřed, věděl, co lidi udělají, a rozuměl svým divákům," dodal.

Potkali se u Kolína

V neděli 7. října bylo Břetislavu Pojarovi 89 let. Právě tvorba pro děti Pojarovi přinesla největší uznání.

Spolu se scenáristou Ivanem Urbanem a výtvarníkem Miroslavem Štěpánkem se podepsal pod animovaný cyklus o medvědech, kteří se potkají u Kolína, jedou k vodě, nečuchají k princeznám či jedí vtipnou kaši. Seriál sice vznikal v 60. a 70. letech, ale příběhy plyšových medvědů i jejich hlášky nikdy nezestárly a zlidověly. K úspěchu série přispěl i hlas Rudolfa Deyla mladšího a později Františka Filipovského.

O animátorovi:

Břetislav Pojar se narodil 7. října 1923 v Sušici. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a na Vysoké škole architektury, kterou však nedokončil.

Za války začínal jako fázař a kreslíř v Ateliéru filmových triků.

Jako animátor stál Pojar v roce 1946 u zrodu proslulého studia Bratři v triku a 40 let působil jako animátor a režisér Studia Jiřího Trnky.

Režijně debutoval v roce 1951 loutkovou pohádkou Perníková chaloupka. Už jeho další počin, filmová moralita O skleničku víc, dosáhla velkého mezinárodního úspěchu a Pojar svůj triumf potvrdil v roce 1960, když na prvním ročníku festivalu ve Francii v Annecy získal jeho film Lev a písnička Grand Prix.

Zpracování Trnkovy Zahrady

Z filmů pro děti vyniká vedle medvědího seriálu i filmové zpracování Trnkovy Zahrady, v němž má pět kluků starosti se vzteklým kocourem, nebo televizní seriál večerníčků podle Čapkovy Dášeňky. Ze starších filmů pak Paraplíčko, který má charakter experimentu a skládá se z estrádních čísel hraček oživlých ve snu. Nejen domácí ocenění Pojarovi přinesla Jabloňová panna. Kromě animace si vyzkoušel také film hraný (Dobrodružství na Zlaté zátoce) a dokumentární (Sváteční den).

Od roku 1967 pracoval také pro OSN, řada jeho snímků vznikla v koprodukci s partnery v Evropě, v Indii, působil i v kanadském státním filmovém úřadu. Pro zahraničí vytvořil například děsivé sny malého medvíděte do slavných Medvědů francouzského režiséra Jeana-Jacquese Annauda.

Pojar vytvořil desítky snímků, většinou kreslených či loutkových, a za svou tvorbu získal mnoho cen na domácích i zahraničních festivalech.

V roce 2003 převzal na zlínském Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež uznání za celoživotní dílo, v roce 2007 obdržel na MFF v Karlových Varech z rukou herečky Renée Zellwegerové Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.

A několik dní poté dostal nestor české animace další ocenění. Za Palečka, jeden z dílů celovečerního povídkového snímku Fimfárum, mu je udělila mezinárodní porota filmového Bienale Kecskemét. O rok později Pojarovi udělil prezident Václav Klaus medaili Za zásluhy II. stupně. Pojar byl také častým členem porot významných světových přehlídek animované tvorby a důležitou součástí jeho práce byla pedagogická činnost. Byl jedním ze zakladatelů katedry animované tvorby na FAMU a také jejím prvním vedoucím.

Pojarovým krédem bylo, aby jeho animované snímky byly srozumitelné na celém světě. "Proto jsem i dost filmů udělal tak, že nepotřebovaly slovní vysvětlení. Trochu mi to bylo líto, protože čeština je krásná řeč, když s ní člověk pracuje. Ale zase má tu nevýhodu, že se těžko exportuje," řekl před lety. Rezervovaně se stavěl k novým technologiích animace: "Vždycky je důležité, co se vám zrodí v hlavě, to je předpokladem úspěchu." Naposledy se podílel na animovaném filmu Autopohádky, který měl premiéru v loňském roce a který byl nominován na Českého lva.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...