14. prosince 2010 7:15, aktualizováno  9:13 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Richard Holbrooke, zvláštní americký vyslanec

Richard Holbrooke | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Holbrooke | foto: ČTK

WASHINGTON Ve věku 69 let zemřel v pondělí ve Spojených státech zvláštní vyslanec amerického prezidenta pro Afghánistán a Pákistán Richard Holbrooke. Oznámila to televizní stanice CNN.

Holbrooke začal mít vážné zdravotní potíže při pátečním jednání s ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Byl převezen do univerzitní nemocnice George Washingtona a lékaři mu operovali trhlinu v srdeční tepně. O víkendu prodělal dvě náročné operace, ale stále byl v kritickém stavu.

K diplomatově smrti prezident řekl, že "díky půlstoletí trvající diplomatické Holbrookeově službě jsou teď USA i svět bezpečnější". Clintonová prohlásila, že to byl vynikající diplomat, "schopný čelit v zájmu USA diktátorům a těm nejobtížnějším podmínkám". "Amerika dnes přišla o jednoho ze svých nejzanícenějších obránců. Byl to skutečný státník," sdělila.

Kariéra Richarda Holbrooka

Holbrooke svou diplomatickou kariéru zahájil už v 21 letech, působil nejprve ve Vietnamu, později v Maroku a dalších zemích. Zastával také funkci velvyslance své země při OSN a v Německu. Dvakrát byl tajemníkem ministra zahraničí.

Několikrát byl v 90. letech navržen na Nobelovu cenu za mír, mimo jiné společně s někdejším prezidentem Billem Clintonem za zprostředkovatelské úsilí v Bosně, když v roce 1995 pomohl vyjednat dohody, které ukončily válku v Bosně.

V současnosti do něj vkládal naděje prezident Barack Obama jako do klíčové postavy jednání o ukončení již devítiletého konfliktu v Afghánistánu.

Mluvčí afghánského prezidenta Hamída Karzáího hovořil o "velké ztrátě a ohromné Holbrookeově službě Afghánistánu". Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí prohlásil, že Pákistán přišel o "přítele, který uměl snadno získávat důvěru".

Bývalý americký prezident Bill Clinton sdělil, že Holbrooke "zanícenou prací na frontách války a míru, svobody a útlaku zachraňoval životy i místa a vzkřísil naději nespočetným lidem na celém světě". Americký viceprezident Joe Biden prohlásil, že přišel o přítele a Amerika o jednoho z největších bojovníků za mír. "Byl to neúnavný vyjednávač, houževnatý obhájce amerických zájmů a jeden z nejtalentovanějších diplomatů," řekl Biden. Předseda senátního zahraničního výboru John Kerry ocenil Holbrookeovu rozhodnost a energii.

Podle listu The Washington Post Holbrookea operoval pákistánský chirurg a diplomatova poslední slova byla určena jemu. "Tu válku v Afghánistánu musíte zastavit," řekl před aplikací anestetik.

Richard Holbrooke

Vloni v lednu jej prezident Obama jmenoval zvláštním vyslancem pro Afghánistán a Pákistán. Jeho úkolem byla koordinace kontaktů v problematických oblastech, které jsou významnými body Obamovy zahraniční politiky. V poslední době se velmi angažoval v Pákistánu, usiloval o rozsáhlou zahraniční pomoc po tamních katastrofálních záplavách.

Rok 2010 v obrazech

Holbrooke byl přezdíván Kissinger Balkánu Buldozer či Zuřící býk. Svůj život rozdělil mezi diplomacii a Wall Street, napsala agentura AFP.

Kariérní diplomat byl celkem třikrát ženatý. Z prvního svazku má dva syny. Jeho třetí manželkou byla od května 1995 Kati Martonová.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz