2. října 2017 22:11, aktualizováno 3. 10 11:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Tom Petty, legenda světového rocku. Rodina rozhodla, aby jej odpojili od přístrojů

Tom Petty se svou ikonickou kytarou značky Rickenbacker. V kapele Mudcrutch... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tom Petty se svou ikonickou kytarou značky Rickenbacker. V kapele Mudcrutch... | foto: Sam Jones

WASHINGTON Americký rockový hudebník Tom Petty zemřel ve věku 66 let poté, co v neděli prodělal srdeční zástavu a upadl do bezvědomí. Podle agentury AP to sdělila jeho mediální manažerka. Pettyho rodina podle médií v pondělí rozhodla o tom, aby jej lékaři kvůli beznadějnému stavu odpojili od přístrojů.

Zpěvák byl na koncertech doprovázen svou skupinou The Heartbreakers, se kterou hrál již od roku 1976. Poslední koncertní turné dokončila kapela před týdnem. Mimo to byl Petty také člen rockové skupiny Mudcrutch.

Podle serveru Pitchfork  byl Petty v neděli hospitalizován poté, co jej nalezli v bezvědomí v jeho domově v Malibu. Zdravotní stav zpěváka byl v té době už kritický.  V nemocnici byl po celou dobu napojen na přístroje.

V červnu 2008 hrál Tom Petty v Madison Square Garden v New Yorku.
Petty s manželkou Danou.

Tom Petty se narodil 20. října 1950 na Floridě v USA. Jeho zájem o muziku a především rock’n’roll vzrostl v létě roku 1961, kdy se díky svému strýci setkal s Elvisem Presleym při natáčení filmu Follow That Dream. 

Petty se proslavil mimo jiné spoluprací s Bobem Dylanem, Georgem Harrisonem, Royem Orbisonem a Jeffem Lynneem. S nimi tvořil superskupinu Traveling Wilburys. Zde měl pseudonym  Charlie T. Wilbury, Jr.  Skupina za krátkou dobu svého trvání natočila dvě celkem úspěšné desky.

Před týdnem ukončená koncertní šňůra završila čtvrté desetiletí Heartbreakers. Petty mluvil o konci skupiny, zanechat muziky však podle magazínu Rolling Stone nechtěl. „Potřebuju něco dělat, jinak mám sklony být doma protivný,“ řekl nedávno časopisu.

Kolem jeho úmrtí se v posledních hodinách objevilo několik nepotvrzených zpráv. Televize CBS News o něm informovala s odvoláním na policii v Los Angeles již před půlnocí SELČ. Policie však zprávu později dementovala.

Nad Pettyho smrtí dala najevo lítost řada hudebních osobností jako Eric Clapton, Bob Dylan, Alice Cooper, Slash, Sheryl Crowová či Cyndi Lauperová. Mimo hudební branži pak zasáhla například spisovatele Stephena Kinga nebo herce Davida Spadeho.

„Jsem šokován a zarmoucen zprávou o Tomově úmrtí, je tak obrovskou součástí našich hudebních dějin, nikdy tu nebude nikdo další jako on,“ uvedl v prohlášení slavný bluesový a rockový kytarista a zpěvák Eric Clapton.

Coldplay vzdali Pettymu hold na svém koncertu

Písničkář Bob Dylan, který s Pettym působil ve formaci Traveling Wilburys, se o svůj zármutek podělil se čtenáři magazínu Rolling Stone: „Je to šokující, zdrcující zpráva. Tom mi byl blízký. Byl to skvělý interpret, plný světla, přítel a já na něj nikdy nezapomenu.“ Mezi prvními, kteří vzdali hold Pettymu přímo na pódiu, byla kapela Coldplay, která na koncertě v americkém Portlandu společně s bývalým kytaristou skupiny R.E.M. Peterem Buckem zahrála ve své interpretaci Pettyho hit Freefalling. Tomu předcházela minuta ticha.

„Je tak těžké najít někoho, kdo se v branži těší tak všeobecné úctě. Žil rock’n’rollem a hudbu měl v krvi. Tento muž dal svým fanouškům a světu hojnost skvělých písní a to je něco, co bychom měli oslavovat,“ napsal na twitteru rocker Alice Cooper.

„Nemohl jsi nám zanechat více snů. Děkuji. RIP,“ tweetoval americký písničkář Ryan Adams. Také jeho kanadský jmenovec Bryan Adams děkoval Pettymu „za všechnu tu skvělou rockovou hudbu“.

„Toto je nesnesitelné. Vegas a teď odešel velký hudební hrdina. Přinesl jsi nám tolik radosti, Tome Petty,“ napsala písničkářka Sheryl Crowová, když připomněla i nedělní střelbu do účastníků koncertu country hudby v Las Vegas.

„Tom Petty odešel. To je prostě tak zlé. Jak špatný byl tento den, v tak mnoha ohledech,“ poukázal na pondělní záplavu špatných zpráv také spisovatel Stephen King.

„Tom byl opravdový purista rock’n’rollu, jak ve své hudbě, tak svým vzpurným duchem. V Heartbreakers přinesly jeho nakažlivé riffy, rebelská osobnost a nápadité písničkářství do rockových tradic novou naléhavost a poháněly nyní už legendární kariéru a jednu z nejnezapomenutelnějších hudeb posledních čtyř dekád,“ shrnul Pettyho přínos prezident americké hudební akademie Neil Portnow.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz