Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

V 95 letech zemřel spisosovatel a scenárista Jiří S. Kupka. Spolupracoval i na majoru Zemanovi

Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. | foto: Reprofoto

PRAHA Ve věku 95 let zemřel v úterý spisovatel a scenárista Jiří Svetozar Kupka. ČTK to ve středu řekla jeho vnučka Veronika Langerová. Psal historické romány, parodoval vědeckofantastický žánr, napsal několik knih pro děti, ale zejména je autorem mnoha scénářům k televizním inscenacím třeba Evžena Sokolovského, Jiřího Adamce, Františka Filipa, Pavla Háši nebo Jiřího Sequense, s nímž spolupracoval na seriálu o majoru Zemanovi.

Kupka se narodil v roce 1921 v Praze. Po vojně se stal časopiseckým redaktorem, v letech 1950 a 1951 byl redaktorem kulturněpolitického měsíčníku Směna v nakladatelství Mladá fronta. Poté do roku 1959 působil jako dramaturg v Československém státním filmu, uvádí o Kupkovi internetový Slovník české literatury.

V letech 1959 až 1970 byl vedoucím zprvu zahraničního, pak členského oddělení ve Svazu československých spisovatelů. Roku 1970 začal pracovat jako topič v teplárně, ještě v témže roce však utrpěl těžký úraz s trvalými následky. Čtyři roky byl v invalidním důchodu, pak se stal spisovatelem z povolání.

Počátky Kupkovy románové tvorby v 50. letech naplňují dobové schéma budovatelského románu. Teoretici na jeho tvorbě ale oceňují smysl pro dramatický příběh a zájem o aktuální společenské a politické otázky sledované v širokých souvislostech.

Kupka hodně cestoval, což také ve své tvorbě zužitkoval. Zážitky z cest se promítly i do jeho detektivek, které se vesměs soustřeďují k problémům politicky rozděleného světa (Zkáza křižníku Campeador), případně mísí tyto Kupkovy zájmy s jeho zájmy historickými.

V historických románech se Kupka opírá o silnou ústřední postavu, jimiž jsou třeba mírová aktivistka a první žena, jež byla oceněna Nobelovou cenou, Berta Suttnerová v próze Hry velkých chlapců či Josef II. v románu Zamilovaný císař. Životním osudům významných osobností minulosti se Kupka systematicky věnoval také v televizní tvorbě.

V pozdějších románech autor obrací pozornost také ke vzdálenější historii, k mocenským sporům mezi Přemyslovci a Slavníkovci či k době Vladislava II. Podle vyprávění Věry Sosnarové, kterou NKVD jako čtrnáctiletou spolu s matkou a sestrou odvlekla od Sovětského svazu, kde dalších 18 let strávila v pracovních táborech, vznikla próza Krvavé jahody.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!