21. července 2015 15:21, aktualizováno  16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel majitel nakladatelství Paseka Ladislav Horáček

Ladislav Horáček během udílení cen Magnesia Litera v roce 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Horáček během udílení cen Magnesia Litera v roce 2014. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Zemřel nakladatel Ladislav Horáček. Majitel nakladatelství Paseka, jenž se potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy, skonal v úterý v nemocnici. LN to řekl básník a redaktor Michal Šanda. Na svých facebookových stránkách informaci potvrdilo samo nakladatelství Paseka.

Ladislav Horáček byl klasik českého knižního podnikání. Dokonce tvrdil, že jeho Paseka byla prvním soukromým polistopadovým nakladatelstvím. 

První knihou, kterou nakladatelství vydalo, byl Váchalův Krvavý román. Na něj navázalo postupem času mnoho dalších Váchalových děl, včetně Šumavy umírající a romantické, co do rozměrů druhé největší české knihy všech dob. Tento román také Horáčka inspisoval ke jménu nakladatelství. Jeho hlavním hrdinou byl totiž nakladatel Josef Paseka.

Právě úryvek z Krvavého románu má nakladatelství na svých stránkách uvedeno jako moto. „Je to podivuhodné, jaké ten lump Paseka u žen míval štěstí, vzdor svému zanedbanému zevnějšku. Pomocí té slečny otevřel Paseka svoje veliké nakladatelství. Záhy se počaly rojiti z tohoto podniku ty nejrozmanitějí obluzeniny národa českého.“ 

Horáček se narodil roku 1947 v Praze na Vinohradech. Absolvoval jeden ročník matematicko-fyzikální fakulty. Pak se živil jako vykladač balíků na hlavním nádraží, topič, skladník a knihovník. V letech 1968–1974 vystudoval obor filozofie – politická ekonomie na FF UK v Praze. Pracoval ve slévárně Poldi Kladno, tamtéž byl posléze vedoucím knihovny. Od roku 1980 byl redaktorem ve Středočeském nakladatelství a knihkupectví a souběžně domovníkem a topičem. 

V prosinci 1989 založil nakladatelství Paseka, jehož šéfem byl dodnes a které doposud vydalo přes 1500 knih. Podnik pomalu předával svým dvěma dcerám.

Ladislav Horáček na snímku z roku 2006.
Hradní Paseka. Paseka vydávala v devadesátých letech mimo jiné projevy Václava...

„Já jsem za nějaké osobní potřeby – kromě piva – nikdy moc neutratil. Stačí mi tak 30–40 tisíc na kontě, abych měl jistotu, že budu mít příští týden na pivo a na cigára,“ říkal Horáček.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz