10. srpna 2017 13:32, aktualizováno  14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel 'šestatřicátník' Jiří Kuběna, publikoval v samizdatu. Bylo mu 81 let

Jiří Kuběna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Kuběna | foto: YouTube

PRAHA Ve věku 81 let zemřel moravský historik umění, básník a představitel generace šestatřicátníků (spolu s Václavem Havlem, Pavlem Švandou, Violou Fischerovou a Věrou Linhartovou) Jiří Kuběna. Kuběna před rokem 1989 publikoval téměř výhradně v samizdatu a exilu. V roce 1998 dostal od Václava Havla Medaili Za zásluhy. Na jeho smrt na svých facebookových stránkách upozornila Knihovna Václava Havla.

Kuběna patřil k nejvýznamnějším básníkům v Česku. Rodák z Prostějova kromě řady básnických sbírek vydal výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. V poslední době spolupracoval s nakladatelstvím Host na vydání svého souborného díla v osmi svazcích.

Kuběna byl zřejmě nejvýznamnějším homosexuálním básníkem v Česku. Hlásil se ke konzervativnímu katolictví a jeho díle se vyskytovala i řada duchovních motivů.

O vztahu s Václaven Havlem mluvil v roce 2016 i s Lidovými novinami. „Takový člověk se tady už dlouho nenarodí. O téhle kvalitě svědčí i to, že se dokázal velmi brzy zařadit do nějakého povědomí, těm nelítostným komunistickým strukturám navzdory. V tom mu pomáhala i taková jeho zdánlivá naivita. Kdo ho málo znal, mohl si myslet, že je bezmezně naivní. Trochu český Honza, trochu Vašek – medvěd z Prodané, trochu dítě. A tím odzbrojoval. Časem si tuto svou vlastnost uvědomoval a vědomě ji využíval,“ řekl o něm v rozhovoru.

Lidovky.cz

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz