28. dubna 2017 14:13 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel sólista ústecké opery a esperantista Miroslav Smyčka. Bylo mu 90 let

Miroslav Smyčka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Smyčka | foto: Městská část Praha 12

PRAHA Miroslav Smyčka působil jako dlouholetý člen ústeckého operního sboru, kde působil přes třicet let. Ve volném čase se věnoval zejména své zálibě v jazyce esperanto. Zemřel v devadesáti letech.

Absolvoval reálné gymnázium v Brně. V letech 1945-49 studoval filologii a filozofii na Masarykově univerzitě v Brně, ale při politických prověrkách byl vyloučen.

Již v době univerzitních studií zároveň studoval zpěv na hudební škole a konzervatoři a v roce 1949 byl angažován ve sboru Státního divadla v Brně. Po ukončení základní vojenské služby pokračoval v operním sboru v Slezském divadle v Opavě a roku 1953 začala jeho kariéra operního sólisty v divadlech v Liberci, Opavě, Českých Budějovicích a zejména v Ústí nad Labem (1970-2004), kde vytvořil řadu stěžejních rolí domácího i světového barytonového repertoáru. Po odchodu do penze se odstěhoval zpět do Českých Budějovic a v letech 2005–2011 působil jako externista ve sboru Jihočeského divadla.

Ve volném čase byl náruživým esperantistou, v tomto jazyce koncertoval na mnoha akcích v Česku i v zahraničí a řadu písní a árií v esperantu nahrál i na CD. V roce 2002 byl jmenován čestným členem Českého esperantského svazu.

Za jeho celoživotní uměleckou práci mu byla na návrh UNIE – odborového svazu profesionálních zpěváků ČR a Společnosti koncertních umělců v roce 2010 udělena cena Senior Prix.

Jeho dcera Jolana Haan Smyčková (1979) je herečkou a zpěvačkou pražského Divadla Semafor.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz