25. srpna 2018 18:01 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel tanečník Lindsay Kemp. Milenec Davida Bowieho, který inspiroval postavu Ziggyho Stardusta

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lindsay Kemp na snímku z roku 1969. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lindsay Kemp na snímku z roku 1969. | foto: Wikimedia, Allan Warren.

Livorno (Itálie)  Ve věku 80 let zemřel v noci na sobotu v Itálii britský choreograf, tanečník a mim Lindsay Kemp, který byl učitelem například hudebníka Davida Bowieho či zpěvačky Kate Bushové. Informoval o tom server BBC. Kemp mimo jiné inspiroval Bowieho k vytvoření slavné postavy Ziggyho Stardusta.

Italská i britská média, která v sobotu informují o úmrtí Kempa, ho označují za velkého choreografa a tanečníka průkopníka. Svou tvorbou inspiroval mnohé hudebníky, tanečníky i herce. Kemp, který se netajil svou homosexuální orientací, žil v posledních letech v Itálii.

Podle režisérky Nendi Pintové-Duschunské, která s Kempem natáčela dokument, zemřel tento umělec „náhle po krásném dni“, v němž zkoušel se svými studenty, s nimiž se připravoval na turné. „Vždycky jsme zapomněli, že je mu už 80, nevypadal na to, byl tak charismatický a plný života a energie,“ uvedla režisérka.

Bowie se v Kempových představeních inspiroval pro svou postavu Ziggyho Stardusta

Lindsay Kemp se narodil 3. května 1938 v Anglii. V 60. letech založil vlastní taneční společnost. Bowieho potkal v roce 1966, když bylo hudebníkovi devatenáct. „Přišel do mé šatny a byl jako archanděl Gabriel,“ vzpomněl později na setkání s Bowiem po představení v Covent Garden Kemp. Dodal, že to byla láska na první pohled.

Podle serveru BBC se Bowie stal jeho studentem i milencem. Hrál také v Kempových představeních, kde se inspiroval pro svou postavu Ziggyho Stardusta, rockové hvězdy, kterou rozdrtí vlastní kult osobnosti. „Byl krásný, inspirující, tvůrčí a já mu ukázal, jak má co dělat,“ popsal Bowieho později Kemp.

Kemp také učil tančit zpěvačku Kate Bushovou, která mu věnovala píseň Moving na svém debutovém albu The Kick Inside z roku 1978.

Lindsay Kemp si zahrál také v několika filmech ze 70. let, například v thrilleru Sebastian a hudebním dramatu Jubilee, oba od režiséra Dereka Jarmana. Později produkoval v Itálii několik oper, navrhl například kostýmy a scénu.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz