15. května 2018 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Tom Wolfe, autor knih Ohňostroj marnosti a The Right Stuff

Americký novinář a spisovatel Tom Wolfe. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký novinář a spisovatel Tom Wolfe. | foto: Reuters

NEW YORK V pondělí zemřel americký žurnalista, satirik a spisovatel Tom Wolfe. Oznámila to v úterý jeho agentka. Podle agentury AP mu bylo 88 let.

Wolfe napsal desítky románů a esejí, k jeho nejznámějším dílům patří Ohňostroj marnosti z roku 1987 nebo Muž na vrcholu z roku 1998. Wolfe byl také známý jako jeden ze zakladatelů „nové žurnalistiky“ - směru, který se snažil v článcích a reportážích více využívat nástrojů prózy.

Wolfeova bytelná kritika newyorské smetánky 80. let Ohňostroj marnosti byla vyhlášena nejlepší románovou prvotinou desetiletí a literáta zařadila mezi celebrity. Román byl později zfilmován. Po audiorománu Číhaná ve Fort Bragg (1997) přišel například v roce 1998 se sedmisetstránkovým románem Muž na vrcholu. Kniha se ihned stala bestsellerem.

Wolfe zemřel v New Yorku poté, co byl hospitalizován kvůli infekci. V tomto městě žil od roku 1962, kdy začal pracovat jako reportér listu The New York Herald Tribune.

Wolfe byl do nemocnice hospitalizován s akutní infekcí. Následkům nemoci nakonec zřejmě podlehl.

ČTK