29. března 2018 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Václav Mezřický, bývalý generální sekretář Ústavního soudu i člen komise Ropáka roku

Václav Mezřický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Mezřický. | foto: ČTK

Praha V pondělí zemřel ve věku 83 let bývalý generální sekretář Ústavního soudu Václav Mezřický. Působil také v Ústavu státu a práva Československé akademie věd či jako polistopadový náměstek ministra životního prostředí. Byl také členem komise pro udělování anticeny Ropák roku za neekologické počiny. O úmrtí Mezřického informovali její pořadatelé.

Absolvent Právnické fakulty Karlovy univerzity se narodil v roce 1934. Na konci šedesátých let působil jako tajemník generálního prokurátora České republiky, poté přijal místo v Ústavu státu a práva Československé akademie věd. V roce 1990 se stal Mezřický prvním náměstkem tehdejšího ministra životního prostředí Bedřicha Moldana.

Od začátku devadesátých let Mezřický také přednášel na pražské právnické fakultě a vedl zde katedru životního prostředí. V roce 1993 byl jmenován docentem. Na univerzitě založil také kurz Globalizace a globální problémy, který byl přístupný všem vysokoškolským studentům v Praze. Mezřický působil i v zahraničí, mezi lety 1990 a 1991 zastupoval československou a poté českou i slovenskou vládu v roli poradce Světové banky ve Washingtonu.

V září 2007 byl jmenován generálním sekretářem Ústavního soudu. Odpovídal tak za chod soudního a analytického odboru ÚS, knihovnu a oddělení vnějších vztahů a podílel se i na řízení a reprezentaci soudu. Tuto funkci zastával Mezřický do srpna 2008.

Mezřický byl od roku 1995 také jedním z členů pro udělování anticeny Ropák roku. Cenu inspirovanou dokumentárním snímkem Jana Svěráka Ropáci uděluje od roku 1995 sdružení Děti země. Naposledy ji obdržel ministr dopravy Dan Ťok, mimo jiné kvůli tomu, že jeho resort opakovaně zablokoval zařazení lokality Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území NATURA 2000. Mezřický byl také v komisi pro udělování přidružené anticeny Zelená perla za nejhloupější výrok z oblasti životního prostředí.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!