Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Zemřel válečný hrdina a senátor John McCain. Podlehl agresivní formě rakoviny mozku

Lidé

  3:10aktualizováno  10:30
WASHINGTON - Ve věku 81 let v sobotu zemřel americký republikánský senátor John McCain. S odkazem na sdělení jeho kanceláře o tom dnes informovala agentura Reuters. McCain, který byl senátorem za stát Arizona, někdejší válečný vězeň během války ve Vietnamu a neúspěšný kandidát v amerických prezidentských volbách v roce 2008, prohrál boj s agresivní formou rakoviny mozku.

John McCain na snímku z roku 2008. foto: Reuters

„Senátor John Sidney McCain III zemřel v 16:28 (místního času), 25. srpna. V době jeho smrti u něj byla jeho manželka Cindy a jejich rodina. Věrně sloužil Spojeným státům 60 let,“ stálo v prohlášení jeho kanceláře.

Pohřební vůz doprovázela policejní eskorta.

McCain více než rok bojoval s glioblastomem, který je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů.

Řada lidí čekala na pohřební vůz vezoucí tělo Johna McCaina.

Lidé čekají na pohřební vůz.

Pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru za jeden rok. V pátek s odvoláním na politikovu rodinu list The New York Times informoval, že se McCain rozhodl léčbu ukončit.

Senátor John McCain se svou dcerou Meghan.

Mučení ve vězení

McCain byl synem a vnukem námořních admirálů. Jako pilot se účastnil vietnamské války, v říjnu 1967 byl ale sestřelen, zajat a v zajetí strávil následujících pět a půl roku. Ve vězení byl i mučen. Nabídky na propuštění však odmítal, protože jako syna vysokého důstojníka jej chtěli Vietnamci využít k propagandě.

Následky mučení se podepsaly na McCainově zdraví. Za svou službu obdržel celkem pět vysokých amerických vojenských vyznamenání. 

V roce 1982 byl McCain zvolen do Sněmovny reprezentantů a o čtyři roky později do Senátu USA. Ve většině politických záležitostí zastával konzervativní přístup a prosazoval například reformu financování volebních kampaní.

Senátor John McCain a Madeline Albrightová na setkání v knihovně Kongresu
John McCain

Trumpa nechtěl na pohřbu

V roce 2008 za republikány kandidoval na post prezidenta Spojených států, volby ale tehdy vyhrál demokrat Barack Obama.

„John McCain a já jsme byli zástupci rozdílných generací, přišli jsme ze zcela jiných prostředí a soutěžili na nejvyšší politické úrovni. Ale přes veškeré naše rozdíly, jsme sdíleli věrnost k něčemu vyššímu - idee, pro které generace Američanů a imigrantů bojovali, protestovali a obětovali,” napsal Obama k smrti McCaina na svůj twitter.

Republikán McCain byl dlouhodobým kritikem prezidenta Donalda Trumpa, rovněž republikána. Podle zdroje blízkého senátorovi, který dříve citovala agentura AP, si McCain nepřál, aby byl šéf Bílého domu pozván na jeho pohřeb. Trump před časem mimo jiné řekl, že McCain není žádný válečný hrdina a s odkazem na období, které senátor strávil v zajetí, uvedl, že má rád lidi, kteří se do zajetí nedostali.

Přesto i Trump vyjádřil svou soustrast rodině Johna McCaina na twitteru. 

České reakce

Svou soustrast na sociálních sítích vyjádřili také čeští politici. „John McCain byl neobyčejně statečný člověk, bojovník za svobodu, muž pevných zásad, hluboké lidskosti a stoupenec demokracie. Byl přítelem České republiky. Čest jeho památce,“ napsal na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

„John McCain byl principiální politik, jakých mnoho není. Bude chybět nejen Američanům, ale i nám,“ uvedl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. Vyjádřil soustrast McCainově rodině i americkému lidu.

Na náměstí Nezávislosti promluvili opoziční Vladimír Kličko (zleva) a američtí...

„John McCain byl morálním vzorem pro několik generací na celém světě. Čest jeho památce! Odpočívej v pokoji...“ reagoval na zprávu o McCainově úmrtí předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Po prohlášení jeho rodiny, že (McCain) končí léčbu, bylo zřejmé, že to přijde brzy. Zemřel muž, který žil v souladu s hodnotami, za které celý svůj život bojoval a podporoval je. Člověk, který nikdy nepochyboval o přátelském vztahu USA a EU. Čest jeho památce a díky za vše,“ napsal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Měl jsem šanci senátora McCaina osobně několikrát potkat, ať už ve Washingtonu, nebo při jeho cestách po střední Evropě. A neznám jiného politika, který měl tak jasně srovnáno v hlavě, že USA a Evropa jsou a musí být partnery a že za svobodu se má bojovat,“ uvedl na twitteru bývalý státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD).

Autoři: ,