20. března 2019 22:19, aktualizováno 21. 3 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel válečný veterán, generál Milan Píka. Synovi popraveného Heliodora Píky bylo 96 let

Milan Píka na Dnech NATO v roce 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Píka na Dnech NATO v roce 2009. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Bratislava Válečný veterán, český a slovenský generál Milan Píka zemřel ve středu večer v Bratislavě ve věku 96 let. Pohřeb se bude konat na Slovensku. Uvedla to Jana Horáková, kurátorka pozůstalosti po generálu Heliodoru Píkovi, otci zemřelého, jehož popravil komunistický režim.

Milan Píka, který za druhé světové války působil v britském královském letectvu (RAF) a po válce byl také pronásledován komunistickým režimem, zemřel v 19.00, upřesnila Horáková, která je ředitelkou Slezského zemského muzea v Opavě. Muzeum je správcem pozůstalosti po Heliodoru Píkovi. Pohřeb podle Horákové bude na Slovensku, jeho formu bude rodina řešit se slovenským ministerstvem obrany.

Milan Píka v červnu 1939 utekl se svou matkou do Rumunska, kde v té době už působil v zahraničním odboji jeho otec. Poté odjel do Francie, kde vstoupil do vznikající československé zahraniční armády. Po porážce Francie odjel do Anglie, kde byl zařazen k 310. stíhací peruti RAF. Pro oční vadu byl však z leteckého výcviku vyřazen a vykonával administrativní službu.

Milan Píka na premiéře filmu „Karel Vaš, vrahem z povolání“ v roce 2013.
Milan Píka při natáčení dokumentu o jeho otci Heliodorovi Píkovi v roce 2009.

Za odbojovou činnost obdržel Československý válečný kříž 1939 a další československá i zahraniční vyznamenání. V souvislosti s nespravedlivým stíháním svého otce byl v roce 1949 propuštěn z armády a měl problémy s úřady. V roce 1970 byl morálně rehabilitován, v roce 1990 povýšen do hodnosti plukovníka a v roce 2014 podle českého ministerstva obrany jmenován do hodnosti brigádního generála.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.