26. března 2019 16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel vlivný Čechoameričan Fred Malek. Pracoval pro čtyři americké prezidenty

Američan s českými kořeny Fred Malek zemřel v neděli 24. března 2019. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američan s českými kořeny Fred Malek zemřel v neděli 24. března 2019. | foto: Americká ambasáda v Praze.

Praha/Washington V neděli zemřel politik, podnikatel, filantrop a jeden z nejvlivnějších Američanů českého původu Fred Malek. Mluvilo se o něm jako o Madeleine Albrightové mezi Republikány. Poradce čtyř amerických prezidentů se celý život snažil o posilování česko-amerických vztahů. Bylo mu 82 let.

Velmi významně se angažoval na poli česko-amerických vztahů. Byl mimo jiné předsedou krajanského spolku American Friends of Czech Republic (Američtí přátelé České republiky) a snažil se o upevňování obchodních a kulturních vztahů mezi Českem a USA. Vyrůstal na předměstí Chicaga v české komunitě. 

„Fred Malek byla významná washingtonská postava, velmi vlivný republikánský aktivista, sponzor a filantrop v několika republikánských administrativách. Byl také členem správní rady amerického Aspen institutu, v této funkci napomohl ke vzniku pražského Aspen Institute Central Europe. Byl to velmi zábavný a milý člověk,“ řekl serveru Lidovky.cz Michael Žantovský, bývalý velvyslanec a ředitel Knihovny Václava Havla.

Odhalení pomníku prezidenta Wilsona v Praze v roce 2011. Účastnila se Madeleine...

Odhalení pomníku prezidenta Wilsona v Praze v roce 2011. Účastnila se Madeleine Albrightová i Fred Malek.

Posledních 40 let pracoval Frederick V. Malek, absolvent Harvardu, podle serveru Politico s každým republikánským prezidentským kandidátem kromě Donalda Trumpa, ten jej přesto v roce 2017 jmenoval do čela mezinárodního centra Woodrowa Wilsona. Byl také asistentem exprezidentů Richarda Nixona a George H. W. Bushe staršího, naslouchali mu také Ronald Reagan a Gerald Ford (viz box Poradce 4 prezidentů).

26.března 2019 v 13:48, příspěvek archivován: 26.března 2019 v 15:51

I am so saddened to hear of the passing of Fred Malek, a friend of mine and the leader of the American Friends of the Czech Republic.  As a great American of Czech descent, Fred’s love for the Czech Republic, and the United States, knew no bounds.  We will miss Fred dearly. https://t.co/zuygyi5TMx

„Více než půl století přispíval Fred Malek k tomu, aby se Amerika stala majákem na poli demokracie. Byl mužem, který jednal na základě svého svědomí, jednal za své bližní a znovu a znovu obhajoval hodnoty našich Otců zakladatelů,“ napsal v prohlášení Norm Coleman, předseda organizace American Action Network, jíž byl Malek členem.

Poradce 4 prezidentů

  • Začínal jako místopředseda Ministerstva zdravotnictví, vzdělání a sociální péče. 
  • Později se stal speciálním poradcem úřadu prezidenta a zástupcem ředitele Úřadu pro správu a rozpočet USA obou prezidentů Richard Nixona a Geralda Forda. 
  • Spolupracoval také s prezidentem Ronaldem Reaganem jako člen výkonné komise Rady prezidenta pro kontrolu výdajů a také jako člen Prezidentského výboru pro fyzickou zdatnost a sport.
  • V úřadu prezidenta George Bushe staršího zastával funkci ředitele Republikánského národního shromáždění v roce 1988 a také funkci ředitele Hospodářského summitu industrializovaných států v roce 1990. Vedl i Bushovu druhou volební kampaň v roce 1992. 
  • V roce 2008 dozoroval jako finanční manažer prezidentskou kampaň republikánského kandidáta Johna McCaina.

V roce 2013 pomáhal Malek postavit zpět na nohy texaské město West, obývané hlavně Američany s českými kořeny, po devastujícím výbuchu továrny na hnojiva. Ve stejném roce pomáhal v Praze a celém regionu při rozsáhlých záplavách. Založil také finanční sbírku na pomník prezidenta Woodrowa Wilsona v Praze.

Několik kariér v jednom profesním životě

Malek měl bohatý, pestrý a dlouhý pracovní život. Byl vojákem ve Vietnamu, úspěšným businessmanem, prezidentem sítě hotelů Marriot Hotels, středo-pravicovým politikem, mužem, který sháněl pro republikány finanční zdroje, i filantropem a lídrem nevládních organizací, za což byl několikrát oceněn. Společně s Georgem Bushem mladším a dalšími investory Malek spoluvlastnil baseballový klub Texas Rangers z basketbalové ligy MLB.

V roce 1988 Malek rezignoval na post nejvyššího poradce George Bushe staršího v jeho v prezidentské volební kampani. Důvodem byla podle The New York Times kauza z doby prezidentského úřadu Richarda Nixona, v níž Fred Malek čelil obvinění z antisemitismu. Všechna obvinění však Malek odmítal a v roce 1989 opět nastoupil jako ekonomický poradce v té době již prezidenta George Bushe staršího.

vkrVeronika Krejčí

Najdete na Lidovky.cz