8. ledna 2018 16:17 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Po dlouhé nemoci zemřel hudební publicista Vojtěch Lindaur. Bylo mu 60 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Vojtěch Lindaur | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojtěch Lindaur | foto: Tři veteráni

PRAHA Po dlouhé nemoci v pondělí zemřel hudební publicista, dramaturg a pedagog Vojtěch Lindaur. Bylo mu 60 let. Portálu lidovky.cz to potvrdil jeho blízký přítel Marek Brodský.

Vystudovaný žurnalista přispíval do hudebních periodik Melodie a Gramorevue už v 80. letech. Paralelně produkoval první oficiální nahrávky mladých kapel (Precedens, Psí vojáci, Dybbuk) a byl několik let dramaturgem Kulturního domu Opatov, kde v roce 1985 uspořádal utajený koncert americké zpěvačky německého původu Nico, což jej stálo zaměstnání.

V roce 1990 patřil k zakladatelům časopisu Rock & Pop, kde vykonával nejprve funkci zástupce šéfredaktora a od roku 1992 byl jeho šéfredaktorem. Z časopisu pomohl vytvořit hlavní české hudební tištěné médium 90. let.

Kromě zavedených jmen hudební publicistiky v něm dal prostor zástupcům nastupující generace oboru: v magazínu začínaly pod jeho vedením takové žurnalistické osobnosti jako Petr Korál, Honza Dědek, Jana Kománková, Pavel Klusák, Luděk Staněk nebo Honza Vedral. V objevování nových talentů oboru pokračoval i v následujících dvou dekádách jako pedagog na Vyšší odborné škole publicistiky.

Po roce 2002 Vojtěch Lindaur pracoval jako moderátor a redaktor Rádia Beat, byl redaktorem Mladého světa a založil časopis Rock & All. V posledních letech vedl elektronický hudební měsíčník Tři veteráni.

Přestože byla Lindaurovou láskou hudba, vzešlá z kvasu 60. let, a jeho největšími oblíbenci osobnosti typu Neila Younga, Jima Morrisona nebo Boba Dylana, vždy se do hloubky zajímal o aktuální hudební dění. V 80. letech to byly kapely, jejichž kariéru odstartovala tzv. Nová vlna, v dalších dekádách mladé kapely, pro které používal hezké české označení svěženky.

Kromě vysoce nadprůměrné odborné erudice byl Vojtěch Lindaur také v oboru hudební publicistiky mimořádným stylistou se zcela originální poetikou. Svůj rukopis osvědčil kromě článků také v bezmála desítce knih.

obzOndřej Bezr
  • 7Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.