12. srpna 2019 22:09 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Sherman Poppen, vynálezce snowboardu. ‚Prknem‘ chtěl původně pouze zabavit dcery

Sherman Poppen, otec myšlenky snowboardu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sherman Poppen, otec myšlenky snowboardu. | foto: Reprofot/Youtube: erin mcdaniel

V 89 letech zemřel ve Spojených státech amerických vynálezce snowboardu Sherman Poppen. Sportovní vybavení, z něhož se stal v průběhu let multimiliardový byznys, vymyslel pro zábavu svých dcer v roce 1965.

Poppen sestrojil svůj první snowboard během zasněžených Vánoc v Michiganu. Svázal dohromady dvě lyže a spojil je dřevěnými příčníky. Jeho manželka dala novému vynálezu název „snurfer“. Poppen ještě později přidělal na špičku snowboardu provázek, který jezdec držel a prkno jím ovládal. O rok později si pak nechal svůj nápad patentovat.

Snurfer - původní koncept Poppenova snowboardu.

Snurfer - původní koncept Poppenova snowboardu.

Dalším důležitým mužem v historii snowboardingu byl Jake Burton Carpenter, jenž upravil design Poppenova „snurferu“ a výrazně přispěl k jeho masovému rozšíření. Sám Carpenter si však nikdy nepřivlastňoval zásluhy za vynález, který se nakonec dostal až na olympijské hry.

„Sherman Poppen byl člověkem, který nastartoval snowboarding. Tím, že vymyslel koncept surfování na sněhu, mi změnil život,“ uvedl zakladatel světoznámé snowboardové firmy po Poppenově úmrtí poslední červencový den.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz