12. dubna 2017 20:32 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel významný německý kameraman Ballhaus. Natáčel Gangy New Yorku či Spáče

Německý kameraman Michael Ballhaus drží Zlatého medvěda za celoživotní úspěch... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý kameraman Michael Ballhaus drží Zlatého medvěda za celoživotní úspěch... | foto: Reuters

BERLÍN Ve věku 81 let zemřel v noci na středu významný německý kameraman Michael Ballhaus, který si získal světové renomé především spoluprací s americkými režiséry v čele s Martinem Scorsesem. Ballhaus byl podle agentury DPA jedním z nejúspěšnějších Němců působících v Hollywoodu.

Ballhaus zemřel ve svém berlínském bytě, oznámilo nakladatelství DVA s odvoláním na rodinu filmového tvůrce.

Mezi nejznámější filmy, na jejichž vzniku se Ballhaus podílel jako hlavní kameraman, patří Manželství Marie Braunové, Smrt obchodního cestujícího, Poslední pokušení Krista, Mafiáni, Spáči, Legenda o slavném návratu, Gangy New Yorku nebo Skrytá identita.

Jenom se Scorsesem natočil sedm filmů, další pak s například s Francisem Fordem Coppolou, Robertem Redfordem, Wolfgangem Petersenem nebo Robertem De Nirem. Než v 80. letech odešel do USA, natočil 13 snímků s kultovním německým režisérem Rainerem Wernerem Fassbinderem.

Loni Ballhaus na Berlinale převzal Zlatého medvěda za celoživotní dílo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!