26. dubna 2014 9:31 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel významný polský dramatik Tadeusz Róžewicz

Tadeusz Różewicz  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tadeusz Różewicz |

Ve věku 92 let zemřel polský básník a dramatik Tadeusz Róžewicz, jehož tvorbu zásadně ovlivnila druhá světová válka. S tragédií, která jeho vlast během války potkala, se nikdy nesmířil. V posledních letech bojoval s vážnou nemocí, které podlehl ve Vratislavi.

Během druhé světové války přišel Róžewicz o staršího bratra. Tragédie poznamenala celou rodinu a pravděpodobně na celý život ovlivnila i Róžewiczovu tvorbu, jejíž počátky sahají až do meziválečného období. Širší veřejnost se o něm ale dozvěděla až po druhé světové válce. Svou první básnickou sbírku Nepokoj vydal v roce 1947. Zpočátku však byla přijata kritiky i veřejností chladně. naprosto v ni totiž chyběla radost z budování socialismu. I proto si časem vysloužil přídomek "ideolog imperialismu".

Generace poválečných polských autorů

Róžewicz patřil ke generaci poválečných autorů, jako byli Czeslaw Milosz či Wislawa Szymborská. Podle mínění polských kritiků pro něj bylo souputnictví s těmito dvěma laureáry Nobelovy ceny nešťastné, neboť jinak by byl největším polským kandidátem na prestižní ocenění Róžewicz.          Zdroj: ČTK

Po válce se Róžewicz začal soustředit na psaní prózy. Současně začal psát také dramata a filmové scénáře. Jeho divadelní tvorba vyrostla v podstatě z jeho básnického díla. Ve svém díle porušil konvence divadelního jazyka a začal vědomě užívat básnické slovo. Nabídl tak polskému divadlu originální koncepci.

Mezi jeho nejúspěšnější divadelní hry patří Kartotéka, Bílé manželství, Do písku či dílo inspirované osudy Franze Kafky Past, které v současné době mohou vidět i čeští diváci v Divadle Komedie. Kafka ho mimo jiné inspiroval již dříve ke kratší hře Odchod Hladomřivce. Napsal také několik kafkovských básní.

apeAlena Pecháčková