Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel zakladatel ‚kyblíkové výzvy‘ Anthony Senerchia. Bylo mu 46 let

Ice bucket challange, aneb ledová výzva (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ice bucket challange, aneb ledová výzva (ilustrační foto). | foto: Reuters

PRAHA Zemřel Anthony Senerchia Jr., zakladatel virální akce Ice Bucket Challenge - tedy výzvy, ve které na sebe lidí vylévali kýble s ledovou vodou, aby zvýšili povědomí o amyotrofické laterální skleróze (ALS). Právě tato nemoc mu ve věku 46 let vzala život.

„Kbelíková kampaň“ Facebook zaplavila před třemi lety. V létě 2014 více než 17 milionů lidí nahrálo na facebook svá „kbelíková videa“. Zpopularizovala ji řada slavných osobností včetně miliardáře Billa Gatese či exprezidenta George Bushe, herce Chrise Pratta, či zpěváka Justina Timberlaka, informoval server Billboard.com.

27.listopadu 2017 v 19:54, příspěvek archivován: 03.prosince 2017 v 15:05

We mourn the loss of Anthony Senerchia Jr. and thank his family, who helped the #ALSicebucketchallenge go viral, for sharing so much of themselves as they helped others. https://t.co/7AoBqp1zcc cc @alsassociation @ionacollege @PQuinnfortheWin @ALSIceChallenge https://t.co/g3HyWGipuU

Výzvy shlédlo asi 440 milionů lidí po celém světě. Cílem nepřehlédnutelné kampaně bylo získat peníze na výzkum amyotrofické laterální sklerózy (ALS), což je onemocnění mozku způsobující degeneraci a ztrátu buněk centrální nervové soustavy, které ovládají vůlí ovlivnitelné svalové pohyby. Pacient posléze znehybní při zachování psychických a mentálních schopností. Kampaň  vydělala na výzkum ALS několik miliard korun.

V roce 2016 se ukázalo, že měla reálný dopad, jelikož napomohla k financování významného vědeckého objevu v oblasti tohoto neurodegenerativního onemocnění mozku - vědcům se podařilo identifikovat nový gen spojený s tímto onemocněním.

Senerchia byla nemoc diagnostikována v roce 2003. Jejímu výzkumu se věnoval dlouhodobě a jeho charitativní činnost týkající se především lidí, kteří ALS trpěli, nekončila pouze u kbelíků - například poskytl finanční dar nemocnici Prebysterian, která nemoc zkoumá. Ovšem až z kyblíkové výzvy se Senerchia stal mediální hvězdou - kbelík, který k výzvě použil, loni skončil ve Smithsonovském institutu, rozsáhlém americkém komplexu muzeí ve Washingtonu.

Pravidla Ice Bucket Challenge (’Kyblíkové výzvy)

Herní pravidla byla prostá prostá: každý, kdo byl vyzván, měl 24 hodin na to, aby si na hlavu vylil kbelík s ledovou vodou a poslal na konto asociace 10 dolarů. 

Pokud se polít nechtěl, poslat měl 100 dolarů. 

Multiplikační efekt kampani zajistil fakt, že po jejím absolvování musí člověk k témuž vyzvat další tři lidi.

První video zveřejnila Senerchiova žena Jeanette, obrátky kampaň nabyla, když přes síť jejich přátel doputovala až k ex-baseballové hvězde Petovi Fratesovi, který nemocí taktéž trpěl.

Zúčastnili se například: Chris Pratt, Oprah, LeBron James, Justin Timberlake, Lady Gaga, Amy Schumer, Macklemore, Mark Zuckerberg, Lena Dunham či Taylor Swift.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.