18. května 2017 15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel zakladatel stanice Fox News Roger Ailes. Radil třem prezidentům

Roger Ailes. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roger Ailes. | foto: Reuters

Ve Spojených státech ve čtvrtek ve věku 77 let zemřel zakladatel a dlouholetý šéf konzervativní televizní stanice Fox News Roger Ailes. Ailes vedl Fox News, která patří do mediálního impéria 21st Century Fox, 20 let od jejího spuštění v roce 1996. Zprávu bez dalších podrobností o příčinách smrti zveřejnila jeho manželka Elizabeth.

Elizabeth Ailesová v prohlášení označila svého manžela za patriota a uvedla, že jí jeho skon hluboce zarmoutil a zlomil srdce.

Roger Ailes byl šéfem americké televizní stanice Fox News, kterou založil společně s miliardářem Rupertem Murdochem. Vybudoval z ní jeden z nejvlivnějších amerických zpravodajských programů. Před rokem ji však opustil kvůli řadě obvinění ze sexuálního obtěžování, mimo jiné od moderátorky Gretchen Carlsonové.

Podle její výpovědi ji Ailes měl zneužívat víc než 20 let. Zároveň jí „platil“ penězi i kariérním postupem. „Je to predátor,“ řekla loni. Ke Carlsonové se přidalo dalších šest žen. Mezi nimi byla například Megyn Kellyová, jedna z největších hvězd televizní stanice, nebo Laurie Luhnová, která uvedla, že televize o skandálu celou dobu věděla.

Ailes byl v minulosti poradcem republikánských prezidentů Richarda Nixona, Ronalda Reagana a George Bushe staršího. V loňském roce média spekulovala, že bude radit i tehdejšímu republikánskému kandidátovi na prezidenta Donaldu Trumpovi, Trumpův štáb tuto informaci ale popřel.

kchKateřina Chramostová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz