Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela americká herečka Elizabeth Taylorová

Americká herečka Elizabeth Taylorová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americká herečka Elizabeth Taylorová | foto: Reuters

LOS ANGELES Po dvou měsících strávených v nemocnici v Los Angeles zemřela ve věku 79 let oscarová herečka Elizabeth Taylorová. Uvedla to americká televize ABC na svém zpravodajském serveru.

Elizabeth Taylorová měla problémy se srdcem, kvůli kterým byla v polovině února hospitalizována v nemocnici. Krátce nato se už ale cítila lépe. Ve svém pokoji přijímala přátele, sledovala v něm udělování filmových cen Oscar a 27. února tam také oslavila své 79. narozeniny.

V minulých dnech se její stav zlepšil a vypadalo to, že bude smět jít z nemocnice domů. Ve středu však v nemocnici zemřela, obklopená svými dětmi.

Poslední roky strávila na vozíku
Už předloni se Taylorová podrobila operaci srdeční chlopně. Trpěla také dalšími zdravotními problémy. Pět let je kvůli chronické bolesti upoutána na invalidní vozík, v roce 1995 podstoupila náročnou operaci kyčle a o dva roky později jí byl odstraněn nezhoubný nádor na mozku.

Liz na Twitteru

I přes svůj věk si Taylorová oblíbila sociální síť Twitter. V říjnu roku 2009 například prostřednictvím tweetu oznámila svým fanouškům, že se chystá na operaci srdce. Chtěla, aby to věděli dříve, než informace pronikne do médií. Poslední tweet uveřejnila letos 9. února, kdy informovala o nejnovějším interview v časopise Bazaar.

Kleopatra (1963)

Kdo se bojí Virginie Woolfové (1966, dabing Jiřina Jirásková)

Osmkrát vdaná
Dvojnásobná držitelka filmových Oscarů zazářila například ve filmech Kleopatra nebo Kdo se bojí Virginie Woolfové, byla osmkrát vdaná, dvakrát se provdala za herce Richarda Burtona.

Média spekulovala o tom, že by mohla proběhnout svatba ještě další. Devátým manželem v pořadí měl být hledač talentů Jason Winters.

Elizabeth Taylorová: osm mužů, devátá svatba.

Bouřlivý život Elizabeth Taylorové

Přestože seznam jejích rolí dosahuje úctyhodné délky, v povědomí diváků zůstane americká herečka Elizabeth Taylorová (79), která zemřela ve středu 23. března, asi navždy zapsána především jako egyptská královna Kleopatra ze stejnojmenného velkofilmu.

Majitelka dvou Oscarů nepřitahovala pozornost jen svými výkony před kamerou. Její bouřlivý osobní život z ní udělal stálici společenských rubrik. Zprávy o rozvodech a sňatcích herečky či o jejím boji s alkoholem však v posledních letech nahradily informace o hereččině podlomeném zdraví.

Jedna z nejslavnějších hollywoodských filmových div se narodila 27. února 1932 v londýnském Hampsteadu. Těsně před začátkem druhé světové války se však se svými rodiči odstěhovala do USA, kde si mladičké herečky s podmanivým pohledem záhy všimli filmaři. Z rozkošné kudrnaté dívky, která v roce 1944 okouzlila diváky ve snímku O velkou cenu (National Velvet), se Liz Taylorová v následujících letech úspěšně přeorientovala na role atraktivních mladých žen; jako například té, kterou si zahrála po boku Jamese Deana ve filmu Obr.

Rok 1961: konečně Oscar
Důvodem jejího rychlého vzestupu nebyla jen půvabná tvář. Za své herecké výkony byla už koncem 50. let opakovaně nominována na Oscara, kterého se nakonec dočkala v roce 1961. Členové americké filmové akademie tak ocenili způsob, jakým ztvárnila roli bývalé prostitutky ve filmu Telefon Butterfield 8.

Prestižní zlatá soška posílila pozici Taylorové mezi hollywoodskými herečkami. To se projevovalo nejenom neutuchajícím zájmem filmových producentů, ale také růstem honorářů, které jí byli ochotni za účinkování ve svých snímcích zaplatit. Za roli egyptské královny Kleopatry dostala v roce 1963 honorář milion dolarů, což z ní činilo zřejmě vůbec první herečku, která tak vysokou sumu vyinkasovala.

Syn hotelového magnáta, herec, producent...
Filmovou slávu Liz Taylorové pravidelně doplňovaly pikanterie z jejího osobního života. A příběhů, kterými osmkrát vdaná herečka plnila stránky bulvárních médií, rozhodně nebylo málo. V devatenácti se vdala za Conrada Hiltona, syna známého hotelového magnáta. Následovali britský herec Michael Wilding, broadwayský producent Michael Todd, zpěvák Eddie Fisher a senátor John Warner, kterému pomohla při jeho kampani do Senátu. Posledním chotěm slavné herečky byl o dvě desítky let mladší Larry Fortensky, kterého poznala na protialkoholní léčbě.

...až přišel Richard
Osudovým mužem Liz Taylorové byl ale bezesporu herec Richard Burton, kterého poznala při natáčení Kleopatry. Jejich románek vyvolal rozruch už na svém počátku, protože oba herci byli v tu dobu sezdáni s někým jiným. Jejich následné "italské manželství" sledoval Hollywood téměř v přímém přenosu.

Svůj divoký vztah přenesli Burton s Taylorovou v roce 1966 i na filmové plátno ve snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové. Jejich výkon byl natolik přesvědčivý, že Taylorové vynesl druhého Oscara.

Bouřlivý svazek skončil po deseti letech rozvodem. Síla, která Liz a Richarda Burtona k sobě táhla, ale vedla po roce k jejich druhém sňatku. Reprízované manželství ovšem mělo jepičí život v řádu měsíců.

Podzim života trávila Taylorová způsobem hodným lvice společenských rubrik; věnovala se charitativní činnosti a podnikání v kosmetickém průmyslu. V posledních letech se však potýkala s řadou zdravotních problémů. V roce 1995 dostala umělý kyčelní kloub a o dva roky později jí byl odstraněn nezhoubný nádor na mozku. Kromě toho trpěla osteoporózou, a na veřejnost proto v poslední době vycházela už jen zřídka.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu
SOUTĚŽ: Celoroční prémiové členství u Fitshakeru a cvičební diář k tomu

Zapojte se do soutěže o prémiové členství a cvičte tak po celý rok zcela zdarma. Výherci navíc dostanou jako bonusový dárek speciální cvičební diář...