8. dubna 2018 16:10, aktualizováno  17:35 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela Anděla Haida, nejstarší československá válečná veteránka. Bylo jí 104 let

Anděla Haida. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anděla Haida. | foto: MZV.

LONDÝN/PRAHA Ve Velké Británii v sobotu zemřela válečná veteránka Anděla Haida, rozená Beníčková. Informovala o tom Česká televize. Haidě bylo 104 let. Za druhé světové války Anděla Haida pracovala jako řidička v ženském pomocném sboru královského letectva RAF.

Haida, rozená Beníčková, se narodila 8. října 1913 v Bánově poblíž Uherského Brodu. Během války sloužila u Women’s Auxialiary Air Force, ženský pomocný sbor spadajácí od RAF. Haidě v roce 2017 prezident Miloš Zeman udělil v Londýně Medaili Za hrdinství.

Po válce žila v Británii se svým manželem, Karlem Antonínem Haidou.

Nad úmrtím válečné veteránky vyjádřil lítost ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). „Děkujeme za hrdinství, které prokázala v nejtěžších chvílích boje za humanitu,“ uvedl na twitteru. Dodal, že bez lidí jako byla Anděla Haida by dnes český národ neexistoval. Čest památce zesnulé vzdala na sociální síti také ministryně obrany Karla Šlechtová.

České ministerstvo obrany v současné době eviduje kolem 480 veteránů z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 95 let, i proto se počet žijících pamětníků bojů téměř každodenně snižuje. Je mezi nimi nyní podle ředitele odboru pro válečné veterány ministerstva Eduarda Stehlíka do desíti těch, kteří byli zařazeni u RAF.

Lidovky.cz