17. prosince 2011 16:49 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela 'bosonohá diva' Cesária Évora

Cesária Évora: "Bosonohá diva" | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesária Évora: "Bosonohá diva" | foto: weburg.net

PRAIA Ve věku 70 let zemřela "bosonohá diva" world music Cesária Évora z Kapverdských ostrovů. Světově proslulá zpěvačka zemřela v nemocnici tři měsíce poté, co se rozhodla již nekoncertovat, protože se cítila velmi slabá, a to i přesto, že se květnu 2010 podrobila operaci srdce. Zprávu o její smrti přinesla agentura AFP.

Évora zpívala ve stylu zvaném morna. Tato hudba se vyznačuje bluesově melancholickou a nostalgickou náladou a poetickými texty, obvykle vyjadřujícími marné milostné toužení. Prodala statisíce desek a koncertovala po celém světě, v dubnu 2005 vystoupila i v Česku.


Na videu "Bosonohá diva" představuje píseň Besame Mucho, kterou poměrně nedávno nazpíval také italský tenorista Andrea Bocelli.

Narodila se v roce 1941 na jednom z ostrůvků Kapverdského souostroví, ležícího poblíž afrických břehů. K hudbě ji přivedl její otec, který hrál na housle. Po jeho smrti ji matka jako sedmiletou odložila do sirotčince.

ČTĚTE TAKÉ:

Od šestnácti let Évora zpívala po barech. V roce 1985 nahrála debutové album La Diva Aux Pieds Nus (Bosonohá diva), o tři roky později vydala desku Distino Di Belita. Akustické album Mar azul Evora vydala v roce 1991.

Cesária Évora nezůstala ani při vystoupení v Praze své přezdívce nic dlužna a na pódium se za doprovodu sedmičlenné kapely vydala bez bot.


ČTK, Lidovky.cz

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.