20. června 2017 12:21 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela Carla Fendi. Zakladatelka slavného italského módního domu

Carla Fendi proměnila spolu se svými čtyřmi sestrami rodinnou koženou dílnu v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carla Fendi proměnila spolu se svými čtyřmi sestrami rodinnou koženou dílnu v... | foto: AP Photo/Jacques Brinon

ŘÍM Podnikatelka Carla Fendi zemřela v pondělí po dlouhé nemoci ve věku 79 let. O jejím úmrtí informovala rodina.

Fendi proměnila spolu se svými čtyřmi sestrami rodinnou koženou dílnu v mezinárodní módní dům. Nejslavnějším produktem značky je dámská kabelka Baguette. Zatímco se většina členů rodiny věnovala značce jako kreativci, Carla se starala o promování společnosti. Ze slavného loga dvou propojených písmen F vytvořila symbol luxusu.

V posledních letech byla také mecenáškou umění. Angažovala se na úpravách Říma a financovala restaurování slavné Fontány di Trevi. Rodina Fendi začala své malé podnikání s koženými doplňky v roce 1918 na náměstí PiazzaVenezia v Římě. Spolu s pěti dcerami žili rodiče v malém bytě nad obchodem.

Pět sester, které se narodily mezi lety 1931 a 1940 trávily své dětství mezi odstřižkami kůže a kabelkami. „Našimi prvními hračkami byly módní doplňky,“ řekla v jednom z rozhovorů Carla Fendi pro server Women’s Wear Daily.

Carla, Paola, Anna, Franca a Alda se do podnikání pustily v roce 1960. Sortiment rodinné firmy rozšířily o oděvy ready-to-wear, obuv, parfémy, domácí potřeby a oblečení pro děti.

Módní dům dlouhodobě spolupracuje s návrhářem Karlem Lagerfeldem. Od roku 2001 vlastní značku Fendi skupina LVMH.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?