16. července 2017 11:58 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela francouzská spisovatelka Anne Golonová, autorka slavné ságy o Angelice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Spisovatelka Anne Golonová se díky postavě Angeliky stala světově známou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Anne Golonová se díky postavě Angeliky stala světově známou... | foto: www.jannaludlow.co.uk

PAŘÍŽ Ve věku 95 let zemřela ve Versailles francouzská spisovatelka Anne Golonová. Proslavila se zejména knihami o Angelice „markýze andělů“. O jejím skonu v neděli informovala agenturu AFP dcera Nadine Goloubinoffová.

Autorka podle ní podlehla v pátek zánětu pobřišnice. Než onemocněla, byla prý stále aktivní a ještě v květnu poskytla rozhovor médiím.

Sága o Angelice odehrávající se v 17. století byla přeložena do tří desítek jazyků. Podle AFP měla stovku milionů čtenářů, a to i v Japonsku nebo Rusku. Příběh o „markýze andělů“ je společným dílem Golonové a jejího manžela Serge, který zemřel v roce 1972. V letech 1957 až 1985 vyšlo 13 dílů knihy.

V 60. letech pak režisér Bernard Borderie natočil pět dílů filmové podoby, v níž se proslavili herci Michele Mercierová jako Angelika a Robert Hossein jako hrabě Joffrey de Peyrac.

Slavné filmové adaptace se jí nelíbily

Golonová se vůči filmové adaptaci i některým překladům netajila kritikou, podle ní postavu Angeliky zjednodušují. V 90. letech také napadla vydavatelství Hachette za to, že jí podle ní neplatilo v souladu se skutečným prodejem knih.

Golonová se narodila jako Simone Changeuxová v Toulonu v rodině důstojníka námořnictva. Od mládí ji zajímala historie a psaní. Několik románů zveřejnila už ve 40. letech, po válce založila časopis France-Magazine.

Roku 1947 se v Kongu seznámila s geologem Vsevolodem Sergejevičem Goloubinoffem, původem z Turkestánu. Přijal jméno Serge Golon a stal se spoluautorem ságy o Angelice a také otcem čtyř dětí, které s Golonovou měl. Při práci na knihách o Angelice se tento znalec 11 jazyků zabýval hlavně sběrem faktografického materiálu, uvedla AFP.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz