19. dubna 2019 19:51 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela hraběnka Thamar Kinsky. Žila na zámku ve Žďáru, rodina ji pohřbí v Paříži

Hraběnka Thamar Kinsky zemřela ve věku 83 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hraběnka Thamar Kinsky zemřela ve věku 83 let. | foto: ČTK

Žďár nad Sázavou/Paříž Ve věku 83 let zemřela ve středu 17. dubna v Paříži hraběnka Thamar Kinsky. Po restituci rodového majetku žila s manželem Radslavem Kinským na zámku ve Žďáru nad Sázavou. Své rodové sídlo začal Kinský opravovat po roce 1992, po jeho smrti v roce 2008 převzal péči o zámek syn Constantin.

Thamara Kinsky dohlížela na obnovu zámecké zahrady, kterou pravidelně zpřístupňovala veřejnosti. O jejím úmrtí v pátek informovala marketingová manažerka žďárského zámku Martina Sedláková.

„S hraběnkou Thamar Kinsky odchází moudrý, hluboce kulturní a přívětivý člověk a významná osobnost našeho regionu,“ uvedla Sedláková.

Žďárský zámek vznikl v areálu zrušeného kláštera, který nejprve od poloviny 13. století užívali cisterciáčtí mniši. Do postupné obnovy památek a dalších nemovitostí rodina investovala stovky milionů korun. Od roku 2015 je v zámku Muzeum nové generace s celoročním programem.

Thamar Kinsky se narodila 29. července 1935 ve Francii v gruzínské rodině Amilakvari. Za Radslava Kinského, který emigroval do Francie, se provdala v roce 1958. V profesním životě se věnovala jaderné energetice, působila i v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii. Bude pohřbena v rodinném hrobu rodiny Amilakvari v Paříži. Pohřební mše bude 23. dubna v gruzínské pravoslavné kapli Sv. Nino v Paříži. Zádušní mše se bude konat ve Žďáru nad Sázavou v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše 11. května.

ČTK