5. října 2010 12:34, aktualizováno  14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela nejstarší Češka Julie Vašíčková, bylo jí 107 let

Nejstarší občanka republiky Julie Vašíčková u voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejstarší občanka republiky Julie Vašíčková u voleb. | foto: ČTK

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky. Julie Vašíčková žila v Prušánkách na Hodonínsku a letos v květnu oslavila 107 let. Nebyla vážně nemocná. Vašíčková se narodila jako Juliana Maršálková 8. května 1903. Pamatovala tedy dva rakouské císaře a všechny československé i české prezidenty.

Vašíčková byla nejstarší z jedenácti sourozenců. Svatbu jí ale rodiče strojili jako poslední z dcer, v jejích pětatřiceti letech. Vyučila se totiž prodavačkou a otevřela si za pomoci rodiny malý krámek. Na vdavky proto dlouho neměla čas. Později vedla obchod s manželem, po druhé světové válce ale o živnost přišli a do krámku se nastěhovala Jednota. I později zůstala paní Vašíčková za pultem. Do penze šla v 65 letech.

"Obyčejná strava, pořádek, spokojená rodina," shrnula recept na dlouhověkost letos v květnu na oslavě svých 107. narozenin, o níž tvrdila, že je poslední. "Babička byla do poslední chvíle vitální. Pak přišel rychlý kolaps. Včera nám už říkala, ať se za ni pomodlíme," řekl zeť Vašíčkové Josef Lysý.

V Česku žilo letos v dubnu 738 lidí starších 100 let. Převažují ženy. Nejvíc 100 a víceletých lidí žije v Praze, naopak nejméně v Karlovarském kraji.

Podle dostupných informací je nyní nejstarší obyvatelkou České republiky Marie Smejkalová z Kroměříže, která oslavila 107. narozeniny 12. září. "Při oslavě říkala, že před ní je ještě jedna starší žena a pak už je ona," řekl mluvčí zlínského hejtmanství Milan Plesar. Smejkalová, která v den svých narozenin navíc slaví i svátek, zůstala věrná rodnému městu po celý život. Přes vysoký věk stále sleduje současné dění, pravidelně se účastní i voleb.

Mezi nejstaršími lidmi převažují ženy

- Vůbec nejstarším obyvatelem ČR byla Emílie Doležalová z Ochozu u Brna, která zemřela 17. listopadu 2004 ve věku 110 let a 153 dní.

- V Československu podle Guinnessovy knihy rekordů žil před 40 lety nejstarší člověk na světě: pražská rodačka Marie Bernátková, která se narodila 22. října 1857, držela prvenství od června do října 1968, kdy zemřela ve 111 letech.

- Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) k letošnímu červnu evidovala celkem 686 lidí starších sta let. Celkem 334 z nich oslavilo stovku letos, dalších 325 se narodilo mezi lety 1903 až 1909. Mezi sto- a víceletými převažovaly k tomuto datu ženy. Těch bylo 576, zatímco mužů pouze 110.

- Nejstarší osobou na světě je nyní 114letá Francouzka Eugénie Blanchardová, která se narodila 16. února 1896. Nejstarším mužem planety, který je ale až čtvrtým nejstarším v pořadí, je Američan Walter Breuning, který se narodil 21. září 1896.

- Historicky nejstarší ověřenou osobou světa byla oficiálně Francouzka Jeanne Calmentová, jež zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech.

- Za nejstaršího muže světa v historii byl dlouho považován Japonec Šigečo Izumi, který zemřel ve 120 letech v únoru 1986. Japonské úřady ale jeho věk zpochybnily. Po něm pak následuje Američan dánského původu Christian Mortensen, který se dožil 115 let a 252 dnů, zemřel v roce 1998.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!