Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela spisovatelka Hana Pražáková, dcera Františka Křeliny

Hana Pražáková, prozaička, překladatelka, autorka knih pro děti a mládež | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hana Pražáková, prozaička, překladatelka, autorka knih pro děti a mládež | foto: Ústav pro českou literaturu AV ČR

Ve věku 80 let zemřela spisovatelka Hana Pražáková, dcera spisovatele Františka Křeliny. Pohřeb manželky historika a hungaristy Richarda Pražáka, který zemřel v září tohoto roku, se bude konat 10. prosince v 15:00 v kostele svatého Augustina v Brně.

Pražáková zemřela 4. prosince v Brně. O jejím úmrtí Informovala její dcera Markéta Hejkalová. Pražáková se narodila 13. července 1930 v Českém Dubu. Vystudovala češtinu a ukrajinštinu na Karlově univerzitě v Praze, po studiích pracovala jako nakladatelská redaktorka a překladatelka, v letech 1972 až 1990 byla redaktorkou literárně-dramatické redakce Československého rozhlasu v Brně.

Pražáková je autorkou devíti knih pro děti a dívky, nejúspěšnější z nich Dárek pro Moniku, byla přeložena do několika jazyků. Česky vyšla třikrát, naposledy v roce 2000.

V roce 2001 vydala Hana Pražáková memoárovou prózu Nadějí tu žijem, v níž líčí život své rodiny v padesátých letech, kdy byl její otec vězněn v komunistických kriminálech. Na ni pak navázala kniha Dobrý den Brno, v níž autorka zachycuje období normalizace v Brně, ale i devadesátá léta v Budapešti, kde její manžel působil jako první velvyslanec České republiky.

V posledních dvou letech svého života Pražáková bojovala s rakovinou, ještě krátce před smrtí, 22. listopadu, měla autorské čtení v Mahenově památníku v Brně.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.