4. července 2018 12:07, aktualizováno  13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela spisovatelka Marta Davouze, bylo jí 73 let

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Spisovatelka Marta Davouze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spisovatelka Marta Davouze | foto: Lucie Robinson

PRAHA Ve Francii po dlouhé nemoci zemřela ve věku 73 let spisovatelka, publicistka a nakladatelka Marta Davouze, bývalá manželka exředitele TV Nova Vladimíra Železného. Byla zakladatelkou a ředitelkou Centra Franze Kafky, jehož dílo pomáhala popularizovat. Proslavila se knihami Loď v Bretani nebo Vypadni z mýho života!

O smrti Marty Davouze informovalo nakladatelství Mladá fronta, které vydávalo její knihy.

04.července 2018 v 11:47, příspěvek archivován: 04.července 2018 v 12:12

S velikou lítostí Vám bohužel musím oznámit že jsme obdrželi smutnou zprávu o smrti domovské autorky MF paní spisovatelky Marty Davouze. Tuto zprávu nám sdělila její rodina. Paní Davouze podlehla po dlouhém boji těžké nemoci.

„Od její rodiny jsem dostala sms, že zemřela dnes ráno ve svém domě v kruhu svých blízkých,“ uvedla Ivana Mergerová z Mladé fronty, která s Davouze připravovala k vydání na podzimní trh její poslední knihu Víkend s Miriam.

Davouze se narodila 12. května roku 1945 v Praze. Po studijích na Filozofické fakultě UK pracovala jako knihovnice a nakladatelská redaktorka. Spolu s bývalým manželem Železným založila Společnost Franze Kafky, v níž se jako ředitelka podílela na prvním úplném vydání díla Franze Kafky v češtině. Inspirovala i vytvoření pražského Kafkova pomníku od Jaroslava Róny. „Mám v Praze tři pomníky, na které jsem pyšná. Není to jen Dílo Franze Kafky a kompletní Spisy Karla Poláčka, ale můj projekt na pomník Franzi Kafkovi. To já jej vymyslela a podílela se na jeho realizaci! A přináší mi radost, když jedu okolo a vidím, že z hlediska turistického ruchu úspěšně konkuruje Karlovu mostu a Staroměstskému orloji,“ uvedla v rozhovoru pro MF Dnes.

Stála také za vznikem Ceny Franze Kafky. Tu uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky. Jejími laureáty se z českých autorů stali Ivan Wernisch, Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Daniela Hodrová. 

Pražská rodačka Davouze byla také iniciátorkou Ceny Jana Zrzavého, soutěže francouzských a českých studentů výtvarného umění, kteří vždy strávili tři týdny ve Francii a tvořili. Jejich díla pak byla vystavena střídavě v Paříži a v Praze a odborná komise vybrala vítěze. Po dvou ročnících projekt pro malý zájem z francouzské strany skončil.

Jednatřicet let byla vdaná za bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného, s nímž má dva syny, Davida a Jakuba. Po rozvodu se provdala za Francouze Joëla Davouze.

Poslední tři roky se Davouze léčila z rakoviny. „Musím říct, že jsem rakovinu nepřežila díky své statečnosti, ale díky lékařské vědě. Do háje, co člověku zbývá než přežít. A slzy v očích jsem z toho nikdy neměla, jak taky někde napsali,“ uvedla v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Marta Davouze  je autorkou několika knih, mezi nimi například titul Dům v Bretani, v níž s nadhledem vylíčila své zážitky po příchodu na francouzský venkov, kde se znovu vdala. Stala se bestsellerem, jehož se prodalo přes 30 000 kusů. Mezi její další tituly patří Zrcadlení, Vypadni z mýho života nebo Celej Franz. Prvním manželstvím a rozvodem se inspirovala při psaní své prvotiny Vypadni z mýho života!, kterou vydala v roce 2004 pod pseudonymem Marta Valatová. Na podzim letošního roku chystá nakladatelství Mladá fronta vydat její poslední knihu s názvem Víkend s Miriam.

Lidovky.cz
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz