25. listopadu 2015 19:21 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřela výtvarnice Inez Tuschnerová, autorka mnoha divadelních i televizních kostýmů

Inez Tuschnerová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inez Tuschnerová. | foto: ČTK

BRNO Významná brněnská výtvarnice Inez Tuschnerová o víkendu zemřela, bylo jí 83 let. Věnovala se například tapisériím a dalším textilním formám, často spolupracovala s architekty. Je autorkou mnoha divadelních i televizních kostýmů. Všechny roviny její tvorby spojuje podle odborníků hluboký cit pro materiál a expresivní výtvarné gesto. O úmrtí Tuschnerové informovalo Muzeum města Brna.

Tuschnerová byla brněnská rodačka. Absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, prošla také ateliérem Oskara Kokoschky na akademii v Salcburku. Později sama pedagogicky působila na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Vyučovala tam budoucí scénografy.

Tuschnerová bez ohledu na zdravotní komplikace do poslední chvíle soustředěně pracovala, uvedlo v nekrologu Muzeum města Brna, které její práce vystavilo v loňském roce. Velkou expozici kostýmních návrhů měla Tuschnerová před třemi lety v Paláci šlechtičen. „Kostým žije a existuje, když ho má na sobě herec, teprve herec ho umocní,“ řekla tehdy novinářům.

V roce 2013 vstoupila Tuschnerová do Síně slávy Národního divadla Brno. Už dříve obdržela také Cenu města Brna.

ČTK