25. července 2011 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřeli za nevyjasněných okolností. Bylo jim 27 let

Zpěvačka Amy Winehouseová si nikdy nedělala hlavu z toho, co si o ní myslí okolí. Své fanoušky ohromovala hudbou i životním stylem. Winehouseová na snímku z roku 2007.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Amy Winehouseová si nikdy nedělala hlavu z toho, co si o ní myslí okolí. Své fanoušky ohromovala hudbou i životním stylem. Winehouseová na snímku z roku 2007. | foto: ČTK

Světem pop-hudby otřásla zpráva o smrti britské zpěvačky Amy Winehouseové. Svým věkem se zařadila mezi další slavné hudebníky, kteří zemřeli za nevyjasněných okolností v 27 letech. Do morbidního 'klubu 27' patří třeba Janis Joplinová, Jimi Hendrix, Jim Morrison či Kurt Cobain.

Příčina úmrtí zpěvačky Amy Winehouseové by mohla být známa pravděpodobně už v pondělí nebo v úterý, kdy lékaři budou mít výsledky pitvy. Většina britských deníků však spekuluje o předávkování drogami a prášky.

Čtěte také


Slavní hudebníci, kteří patří do "klubu 27". Všichni zemřeli za nevyjasněných okolností v 27 letech:

JIM MORRISON JIm Morrison
(8. 12. 1943 – 3. 7. 1971)
Zakladatel a zpěvák americké skupiny The Doors. Morrisona proslavily kromě tvorby i nesčetné skandály spojené s nadměrnou konzumací alkoholu a drog. V roce 1971, necelých šest let po založení kapely, se světem unavený Morrison uchýlil se svou životní láskou Pamelou do Paříže, kde byl v hotelu nalezen mrtev ve vaně. Podle oficiální zprávy zemřel na infarkt.


JIMI HENDRIX
(21. 11. 1942 – 18. 9. 1970) Jimi Hendrix
Bývá označován za nejlepšího kytaristu všech dob, a to nejen pro instrumentální zručnost, ale zejména pro hudební novátorství.

Černošský kytarista byl výrazný nejen nápadnými kostýmy, ale také extravagantní show při koncertech. Zemřel v září 1970 v Londýně – podle lékařské zprávy se prý udusil zvratky ve spánku po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní.


JANIS JOPLINOVÁ

(19. 1. 1943 – 4. 10. 1970) Janis Joplinová
Chraplavý hlas a záplava dlouhých vlasů, to bylo "poznávací znamení" Joplinové. V roce 1966 začala v San Francisku vystupovat s lokální kapelou Big Brother & The Holding Company, se kterou uspěla na festivalu v Monterrey v roce 1967 a natočila první dvě alba. Poté se vydala na sólovou dráhu a zazářila v srpnu 1969 na legendárním Woodstocku. Zemřela v hotelovém pokoji na předávkování heroinem.


BRIAN JONES
(28. 2. 1942 – 3. 7. 1969) Brian Jones
Stál u zrodu Rolling Stones a zpočátku byl i jejím lídrem. Hrál na kytaru a foukací harmoniku. Postupně ale jeho postavení v kapele sláblo, což Jones těžce nesl. V červnu 1969 skupinu opustil a měsíc poté byl nalezen mrtvý na dně bazénu svého domu. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že jeho smrt byla důsledkem nešťastné náhody. Podle oficiální verze se utopil, když byl pod vlivem alkoholu a drog.

KURT COBAIN
(20. 2. 1967 – 5. 4. 1994) Zpěvák kapely Nirvana Kurt Cobain se zastřelil v roce 1994
Zpěvák a kytarista skupiny Nirvana, vůdčí osobností nového hudebního stylu grunge, který se na přelomu 80. a 90. let stal senzací.

Desky jeho skupiny se výborně prodávaly, a on přitom trpěl depresemi, na které nenacházel lék. Nenalezl ho v heroinu ani v manželství se zpěvačkou Courtney Love. V pátek 8. dubna 1994 byl ve venkovském sídle poblíž Seattlu nalezen mrtev. Střelil se brokovnicí do hlavy.


Jan Rejžek, Lidové noviny