Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Přezdívku 'Železná lady' získala Thatcherová v Moskvě

Lidé

  14:05
Je těžké napsat o první a zatím poslední britské ministerské předsedkyni něco nového. Jedněmi vynášená do politických nebes, jinými zavrhovaná.

Bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová foto: Reuters

Nejdříve pár informačních zastávek: Narodila se 13. října 1925 ve městě Grantham v hrabství Lincolnshire. Její otec zde vlastnil dva obchody s potravinami a zároveň byl politicky činný – v letech 1945–1946 v nyní zhruba pětatřicetitisícovém Granthamu  starostoval.

K TÉMATU:

Dcera Margaret – rodným jménem Robertsová – se zprvu vydala na vědeckou dráhu: Rozhodla se pro studium chemie. Napoprvé se ale na Oxford nedostala, studovat na této prestižní britské univerzitě mohla až jako náhradnice. Studia tu ukončila dva roky po válce – v roce 1947 – se specializací v oboru rentgenová strukturní analýza, v doslovném překladu rentgenová krystalografie. Mimochodem, poté, co jako premiérka osekala výdaje na vysoké školství, jí univerzita v Oxfordu jako prvnímu poválečnému ministerskému předsedovi absolvujícímu tuto školu odmítla udělit čestný doktorát.

Margaret Thatcherová na snímku z roku 1969.

Už během univerzitních let se Margaret Thatcherová hlásila ke konzervativismu. Mezi její vzory přirozeně patřili klasikové jako Friedrich von Hayek či Milton Friedman. Zatímco v ekonomické větvi tohoto myšlenkového směru (co nejvolnější obchodní pravidla, co nejmenší zásahy státu) měla vždy jasno, její názory z jiných sfér mohou být pro někoho překvapením. Například v sociální oblasti: Jako jedna z mála konzervativních poslankyň hlasovala pro to, aby mužská homosexualita nebyla trestným činem, nebo pro to, aby byly legalizovány potraty.

Na druhou stranu se postavila proti usnadnění rozvodů. Překvapující se mohou zdát i některé její postoje v zahraničněpolitické oblasti. Jakkoliv byla aktivním příznivcem Izraele, jeho nálet na irácký jaderný reaktor v Osiraku z června 1981 označila za „vážné porušení mezinárodního práva“. A postavila se také proti americké invazi na Grenadu z roku 1983 vedené jejím názorovým spojencem Ronaldem Reaganem.

ČTĚTE TAKÉ:

Známější jsou její výhrady vůči snaze o německé sjednocení po pádu železné opony. Zde se patří odcitovat z jejích pamětí: „Jakýkoliv pokus hovořit buď o změně hranic, nebo o německém znovusjednocení by podkopal pozici pana Gorbačova a také otevřel Pandořinu skříňku pohraničních nároků v celé střední Evropě.“ Tato slova zazněla
18. listopadu 1989 v Paříži, na schůzce, které se kromě jiných účastnil francouzský prezident Mitterand či německý kancléř Kohl.

Nakonec se Margaret Thatcherová se sjednocením Německa smířila, požadovala ovšem, aby celé zůstalo součástí NATO, aby nebyl Sovětský svaz zahnán do kouta a aby se Němci s Poláky domluvili na neměnnosti hranic.

A když jsme u zahraniční politiky, bez zajímavosti není ještě jedna věc: Margaret Thatcherová si navýsost rozuměla s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a měla radost, že se do Bílého domu nedostal po jeho odchodu demokrat. Přesto už to nebyla s Georgem Bushem starším zdaleka taková symbióza. „Když přišel do Bílého domu nový tým, shledala jsem, že jednám s administrativou, která vidí jako svého hlavního evropského partnera ve vedení Německo a která povzbuzuje integraci Evropy, aniž to vypadalo, že plně chápe, co to znamená, a která jako by někdy podceňovala politiku silné jaderné obrany,“ napsala ve svých pamětech.

O životě Margaret Thatcherové, jediné ženy, která zasedla v křesle britského premiéra, se více dočtete ve speciálu 101 Lidových novin.

Ženy, které změnily svět

Olga Havlová, Edith Piaf, Hillary Clintonová, Naděžda Krupská, Margaret Thatcherová, Yoko Ono a desítky dalších. Jejich životní příběhy, osudy i činy představuje další z publikací ediční řady 101 Lidových novin. Tentokrát pod názvem Ženy, které změnily svět.

Ženy, které změnily svět

Pokud neseženete speciál 101 Lidových novin ve své trafice, máte další šance, jak jej získat. Zašlete SMS ve tvaru LN ZENYB jmeno prijmeni ulice cislo mesto PSC (vzor: LN ZENYB jan novak jindrisska 16 praha 11000) na číslo 902 11 a speciál vám doručíme na uvedenou adresu. Nebo se obraťte na naše Servis centrum - MAFRASHOP, Karla Engliše 11, 150 00 Praha 5, otevírací doba po-pá 9-18 hod., tel.: 225 063 111. Všechny speciály LN najdete také v aplikaci pro iPady a iPhony. Více zde.

Cena odeslané SMS podle běžného tarifu, příchozí zpoplatněná SMS je v ceně 50 Kč vč. DPH. Službu zajišťuje ATS. Infolinka 776 999 199 (po-pá 9-16 hod), www.platmobilem.cz

O aplikaci edice 101 LN pro iPady a iPhony se více dozvíte ZDE, ke stažení včetně bedekru 101 Krásné Krkonoše je pak v AppStore.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.