7. října 2012 16:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Žena se dožila 132 let. Prý díky alkoholu

Antisa Chvičavová na snímku při oslavě 130. narozenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antisa Chvičavová na snímku při oslavě 130. narozenin | foto: ČTK

TBILISI V Gruzii v neděli zemřela Antisa Chvičavová, která se údajně v červenci dožila 132 let. Gruzínské úřady se oficiálně obrátily na Guinnessovu knihu rekordů a žádají zápis Chvičavové do seznamu rekordů.

Věrohodný doklad o narození v roce 1880 ale Gruzínka neměla. Informovala o tom gruzínská média.

PSALI JSME:

Dlouhověkost Chvičavové dokládají pouze dokumenty vydané za sovětské éry, tedy až v minulém století, a také přátelé a sousedé. Úřední rodný list ale neměla. Za vysoký věk vděčila prý denní konzumaci skleničky tvrdého alkoholu. Její dvě děti zemřely hladem za druhé světové války. Tvrdila, že v šedesáti se jí narodil další syn, který se o ni ve stáří staral. Měla řadu vnoučat a pravnoučat.

Nejstarší žena

Zatím úplně nejstarší doloženou osobou na světě byla Francouzka Jeanne Calmentová, zemřela v srpnu 1997 ve 122 letech.

Podle demografické organizace Gerontologické výzkumné skupiny (GRG) a Guinnessovy knihy rekordů je nejstarším člověkem planety Američanka Besse Cooperová, která se letos dožila 116 let. Průkazný doklad narození má. Na seznamu GRG Gruzínka Chvičavová nefiguruje.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz