27. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Ženy po něm stále šílí. Quentin Tarantino slaví 50. narozeniny

Režisér Quentin Tarantino na předávání filmových cen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Quentin Tarantino na předávání filmových cen. | foto: Reuters

KNOXVILLE/ PRAHA Jeho filmy vnesly v 90. letech 20. století na plátna kin pořádný průvan. Americký režisér Quentin Tarantino proslul svěžím, drsným i černohumorným stylem. Ve filmech se mu povedlo spojit zdánlivě neslučitelné: násilí a smích. A hned ten první ho nesmírně proslavil. Též scénárista a herec oslaví ve středu padesátiny.

Zrodil se také nový kult. Do té doby se davové šílenství mladičkých fanynek týkalo jen hudebních nebo hereckých hvězd, jména režisérů znal málokdo. Pak ale přišel Tarantino a slečny šílely, byť to není bůhvíjaký krasavec.

ČTĚTE TAKÉ:

V jeho filmech je k vidění ledacos od tajemných hongkongských akčních titulů až k francouzské nové vlně. A obsahují již tradičně značnou dávku krve, brutálního humoru a skvělé muziky. Říkají mu samouk z videopůjčovny, který všecko odkoukal z plátna. Nikdy nestudoval žádné školy, ale filmem je posedlý odmalička.

O režisérovi:

Narodil se 27. března 1963 v americkém státě Tennessee. Jeho otec je italského původu, matka napůl Irka, napůl indiánka z kmene Čerokézů.

Jméno Quentin mu dali podle oblíbené televizní postavy Quinta ze seriálu "Gunsmoke". Vyrůstal obklopen filmy, televizními seriály, komiksy a populární hudbou.

Začal pracovat jako uvaděč v pornokině, pak zakotvil ve videopůjčovně.

A dal se do psaní scénářů. První honorář dostal za upírskou historku Od soumraku do úsvitu, v níž si později zahrál pod režií Roberta Rodrigueze.

Za peníze za scénáře k filmům Pravdivá romance a Takoví normální zabijáci natočil kultovní debut Gauneři, kterým omráčil filmový svět.

A druhý film Pulp Fiction neboli Historky z podsvětí odvelel pomádového Johna Travoltu do kategorie super frajerů. Brutální, šokující a nečekaně zábavný film okouzlil bizarními historkami a odkazy k popkultuře a sklidil Zlatou palmu v Cannes a Oscara za původní filmový scénář.

Inspirace asijskými filmy

V krváku Kill Bill z roku 2003 se Quentin nechal inspirovat asijskými filmy ze sedmdesátých let a natočil snímek s Umou Thurmanovou v roli nevěsty Černé mamby, bývalé členky elitního komanda, kterou se bývalí kolegové rozhodnou sprovodit ze světa. Ona ale útok přežije a pak se všem mstí.

"Musíte v sobě spojovat čtyři různé šílence, abyste napsali takovýhle scénář," vysvětlil později. I ve snímku Hanebný pancharti (2009) v hlavní roli s Bradem Pittem není krajní brutality pomálu. A v roce 2012 si Quentin splnil dlouholetý sen a natočil western Nespoutaný Django z prostředí amerického otrokářství s Leonardem Di Capriem. Byl z toho další Oscar za scénář.

Televizní seriály

Quentina proslavily i televizní seriály Pohotovost a Kriminálka Las Vegas. Slavný tvůrce, o němž již bylo sepsáno několik knižních studií, má domácí kino s obrovskou sbírkou filmů, které se promítají v texaském Austinu na každoročním festivalu.

I dnes žije relativně skromně a ze všeho nejradši se zas mrkne na nějaký ten film. Asi bude pravda, co něm řekla jeho maminka: "O popkultuře ví všechno, ale nic jiného ho nezajímá."

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz