12. listopadu 2018 13:06 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Život je pro mě peklem, prohlásil režisér Lars von Trier. Zničilo ho užívání léků

Dánský režisér Lars von Trier. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dánský režisér Lars von Trier. | foto: Reprofoto

MNICHOV Dánský režisér Lars von Trier (62) je podle vlastních slov poznamenán mnohaletým užíváním léků. „Užívám psychofarmaka už v tak vysokých dávkách, že se mi neustále třesou ruce, stěží dokážu používat mobilní telefon,“ řekl tvůrce slavných snímků, například psychologického dramatu Melancholia, německému listu Süddeutschen Zeigung am Wochenende. "Kromě toho jsem pořád tak unavený, že se sotva udržím v bdělém stavu."

V nejnovějším von Trierově thrilleru Jack staví dům přijde sériový vrah do pekla. Autor pochmurných děl, jako Tanec v temnotách a Prolomit vlny, k tomu říká, že on sám v peklo nevěří, alespoň ne v křesťanském pojetí. „A to ze zcela prostého důvodu. Pro mě je život sám už peklem, nedokážu si představit, jak by to mohlo po něm být ještě horší,“ vysvětluje režisér.

Lars von Trier
Lars von Trier demonstruje svůj náhled na svět

Jeho život je „plný strachu, záchvatů paniky a depresí“, přiznal von Trier v interview německému deníku. „Je to takové od mých šesti let. Od té doby s tím musím žít - a nějak si umět poradit s léky, které musím užívat už více než pět desetiletí.“

Lars von Trier je režisérem stejně známým pro své provokativní filmy jako pro své excesy. V roce 2011 na filmovém festivalu v Cannes prohlásil, že vlastně chápe nacistického vůdce Adolfa Hitlera, a za to si od organizátorů vysloužil stopku až do letošního roku. V říjnu 2017 ho islandská zpěvačka Björk, se kterou spolupracoval na snímku Tanec v temnotách (2000), nařkla ze sexuálního obtěžování.

ČTK, jtoJaroslav Totušek

Najdete na Lidovky.cz