15. prosince 2013 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Znám dobré marxisty, ideologie je ale špatná, řekl papež František

Znám řadu dobrých marxistů, ideologie je ale špatná, řekl papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znám řadu dobrých marxistů, ideologie je ale špatná, řekl papež František. | foto: ČTK

ŘÍM Papež František ve svém životě potkal řadu marxistů, kteří byli dobrými lidmi. Marxistická ideologie je ale špatná a on sám se za žádného komunistu nepovažuje. Hlava římskokatolické církve to uvedla v rozhovoru, který publikoval italský list La Stampa.

"Ideologie marxismu je špatná. V životě jsem ale potkal mnoho jejích vyznavačů, kteří byli velmi dobrými lidmi, takže mi to nevadilo," uvedl papež. Jeho kritika nerovností, jež vyvolává dnešní globální ekonomický systém, není podle Františka žádnou expertní analýzou. Je projevem sociální doktríny římskokatolické církve. "Tato kritika ze mě marxistu nedělá," poznamenal papež.

Koncem listopadu se papež ve své apoštolské exhortaci (papežském vybídnutí) Evangelii Gaudium zastal chudých ve světě, kteří jsou vystaveni diktatuře "nemilosrdného" trhu. Ta celé skupiny lidí vykazuje na okraj společnosti. "Peníze musejí sloužit a nikoli vládnout," uvedl papež v dokumentu (VÍCE ZDE).

Časopis Time vyhlásil osobností roku papeže Františka

Časopis Time vyhlásil osobností roku papeže Františka.

Jeho poznámky vyvolaly kritiku amerických konzervativních kněží, kteří text papežského provolání označili za "čirý marxismus". Ultrakonzervativní americký komentátor Jonathan Moseley napsal, že "Ježíš Kristus nebyl socialista, ale kapitalista vyznávající osobní odpovědnost". Podle Stuarta Varneyho, anglikánského komentátora televize Fox, je papež zastáncem "neosocialismu".

Františkovi životopisci ale takové závěry odmítají. Papež podle nich nemá k marxismu blízko. I když není přehnaným konzervativcem, s levicovými tendencemi inspirovanými Marxem se prý během svého života často střetával.

Lidovky.cz, ČTK