12. prosince 2012 7:31 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zemřel Ravi Šankar, muzikant, který ovlivnil i Beatles

Ravi Šankar, indický hráč na sitár, zemřel ve věku 92 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ravi Šankar, indický hráč na sitár, zemřel ve věku 92 let. | foto: Reuters

DILLÍ/LOS ANGELES Ve věku 92 let zemřel ve Spojených státech jeden z nejznámějších indických hudebníků - hráč na sitár a propagátor klasické indické hudby Ravi Šankar. Oznámil to indický premiér Manmóhan Singh, který Šankara označil za "národní poklad".

Šankar, který se minulý čtvrtek podrobil operaci, skonal nedaleko svého domu v jižní Kalifornii. V posledních letech trpěl zdravotními problémy.

Ind, kterého znal celý svět

Držitel tří hudebních cen Grammy se narodil 7. dubna 1920 v indickém Váránasí. Již jako malý jezdil po světě s bratrem a tanečním souborem. Dostal se i do Paříže, kde nasál místní kulturu a na večírcích se stýkal s hudebními a literárními veličinami jako byli Cole Porter, Gertrude Steinová a Henry Miller.

V 25 letech Šankar složil nyní v Indii nejznámější národní píseň a jeho recitály ve vlasti přitahovaly četné obecenstvo. V letech 1956 a 1957 začal na turné po Evropě, Kanadě a USA otevírat uši Západu pro indickou hudbu. Do povědomí vešel i spoluprací s houslistou Yehudim Menuhinem nebo kontakty se členy Beatles. George Harrison jej označoval za "otce world music".

Hudební následovníci

Šankar je otcem zpěvačky Norah Jonesové (v roce 2003 získala osm cen Grammy) a sitáristky Anoušky Šankarové, která je jeho zdatnou pokračovatelkou. Z prvního manželství měl ještě syna Šubendru, rovněž hudebníka. Ten zemřel v roce 1992.

Dcera Norah Jones

Dcerou Raviho Šankara je úspěsná zpěvačka Norah Jones, která se proslavila hned prvním albem Come away with me v roce 2002. Od té doby se jí dostává uznání v podobě platinových desek, umístění v žebříčcích singlů a cen Grammy.

Šankarova oddanost jeho kořenům mu přinesla mnohé ceny ze všech koutů světa a také nejvyšší civilní vyznamenání v jeho rodné vlasti - ocenění Bhárat Ratna (Klenot Indie).

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR VSTŘIKOVACÍCH FOREM

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 38 000 - 45 000 Kč