14. prosince 2009 9:54 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zpěvák a sběratel vážek Dan Bárta slaví čtyřicetiny

Dan Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dan Bárta | foto: ČTK

Zpěvák a textař Dan Bárta má za sebou pestrou hudební minulost. Začínal jako rocker, vyzkoušel si funky i role v muzikálech. Po letech se dopracoval k vlastnímu stylu, v němž se cítí dobře. Mísí se v něm hlavně jazzové vlivy. Dnes oslaví Bárta čtyřicetiny..

Bártova osobitost i nesvázanost žánry mu vynesla respekt fanoušků i kritiky. Není to však jen hudba, co jej pohlcuje. V poslední době zaujal i jako pozoruhodný fotograf vážek. 14. prosince slaví čtyřicetiny.

Jeden z nejlepších českých vokalistů v současnosti nejčastěji vystupuje s nadžánrovým uskupením Illustratosphere, s nímž slaví už deset let společného hraní. Ve studiu poprvé pracovali v roce 2000 a od té doby vydali tři řadová alba - stejnojmenné Illustratosphere, Entropicture (2003) a loni vydané Animage. Kolekci pak doplňuje ještě živé dvojalbum Retropicture - Live (2005). Kromě toho Bárta spolupracuje s jazzovou formací Robert Balzar Trio.Za vážkami po celém světě

Hraní před publikem, které je jeho motorem, rád kombinuje s výpravami do přírody. Původně dětskou zálibu v broucích proměnil Bárta ve vášeň pro vážky, které začal náhodou fotit. Koníčku se věnuje 11 let a za křehkým hmyzem cestuje po celém světě - navštívil Jižní Ameriku, jihovýchodní Asii, Jihoafrickou republiku nebo Namibii. Výsledkem jeho devítileté spolupráce s biologem Alešem Dolným se stala unikátní výpravná publikace Vážky České republiky.

"Je tam spousta dat, shrnutí výzkumu od roku 1900 až do současné doby. Je to první ucelená monografie. Vnímám to jako jakýsi svůj 'doktorát'," řekl Bárta. Jedno z šídel je po něm dokonce pojmenováno. Méně se už ví, že zpěvák je také spoluautorem metody skenů vážek - ty lze nyní už zachytit in natura a živé je ponechat i poté. Bárta uspořádal také několik úspěšných fotovýstav. V minulosti již připravoval obálky publikací o broucích roháčích nebo o střevlíkovi.

Dan Bárta

Ježíš i Jidáš

Bárta se narodil 14. prosince 1969 v Karlových Varech. Po absolvování gymnázia studoval v Plzni nástavbu pro rentgenové laboranty. Západočeská metropole je s počátky jeho hudební kariéry úzce spjata. Bárta začal zpívat s kapelou Tom Sawyer, v roce 1991 si poprvé stoupl za mikrofon rockové Alice, která už prorazila hranice regionu. Skupina mimo jiné také předskakovala již známé Lucii. Její frontman David Koller v roce 1992 Alici produkoval první album.Poté vedla Bártova cesta k partě kolem Romana Holého - do světa funku, rapu a jazzu. Zpěvák začal spolupracovat s kapelou J. A. R., nahrál album s Die El. Eleffant. V polovině 90. let byl hvězdou muzikálu Jesus Christ Superstar, ve kterém zpíval Ježíše i Jidáše (získal za něj cenu Thálie).

Dan Bárta na Sázavafestu

Objevil se také v muzikálu Evita jako Che Guevara. Zahrál si vodníka ve filmové Kytici. Jako vzpomínku na "staré časy" uvádí i popové a taneční Sexy Dancers, opět s Holým či Darou Rolins.

Otec malé dcery Elišky, kterou má se spisovatelkou Kateřinou Procházkovou, je držitelem několika hudebních cen Anděl - cen Akademie české populární hudby (stal se například zpěvákem roku 2008) i Českého slavíka. Loni si Bárta v Praze zaimprovizoval s hvězdným Bobbym McFerrinem, americkým zpěvákem a multiinstrumentalistou. Složil také píseň Nebe nad Plzní na podporu kandidatury města na titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY ELEKTROZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč