12. října 2011 21:24 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zpěvák narukovat musel, popularita nepomohla

Jihokorejský popový zpěvák Rain se v úterý osobně rozloučil se stovkami svých fanoušků a nastoupil na téměř dva roky trvající vojenskou službu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejský popový zpěvák Rain se v úterý osobně rozloučil se stovkami svých fanoušků a nastoupil na téměř dva roky trvající vojenskou službu. | foto: ČTK

PRAHA Jihokorejský popový zpěvák Rain se v úterý osobně rozloučil se stovkami svých fanoušků a nastoupil na téměř dva roky trvající vojenskou službu.

Devětadvacetiletý zpěvák a herec, který za svou kariéru vydal sedm hudebních alb a devatenáct singlů, svým věrným fanouškům zasalutoval a odjel na vojenskou základnu ve městě Uidžongbu severně od Soulu. Uvedla to agentura AP.

"Děkuji vám za deset let plných lásky," řekl Rain pohnutě svým fanouškům se slzami v očích. Mnoho z nich, kteří přijeli i z Japonska nebo Číny, mu mávalo na rozloučenou s řadou povzbuzujících transparentů nad hlavami a někteří se nestyděli ani za svůj pláč.

Musí tam každý

Rain, jehož pravé jméno je Čong Či-hun, stráví službu o délce 21 měsíců v jihokorejské armádě, která čítá 650.000 mužů. Všichni muži, včetně populárních umělců, kteří jsou schopni vojenské služby, musí v Jižní Koreji sloužit v armádě. Většina z nich ale do armády nastupuje krátce po svých dvacátých narozeninách, Rainův věk je proto na zdejší poměry vysoký.

Jihokorejským populárním umělcům v minulosti uškodilo několik případů, kdy se chtěli vojenskému odvodu vyhnout. Song Sung-hon, korejský herec, který je velmi populární zejména v Japonsku i dalších asijských zemích, pobouřil veřejnost v roce 2004, když se zjistilo, že se snažil odvodu vyhnout. Nakonec do armády odešel a teď si opět užívá znovu nabyté popularity.

 "Postoj vůči těm, kteří se chtějí odvodům vyhnout, je v naší společnosti nyní hodně nepřátelský, takže se populární umělci snaží s vojenskou službou smířit a nechat se odvést," řekl Ha Če-kun, jihokorejský hudební publicista.

Někdy ani více než dvouletá přestávka není pro kariéru jihokorejských umělců nijak zničující, naopak pobyt v armádě jim může vylepšit jejich veřejný obraz. Populárním zpěvákům, jako jsou Čo In-song, So Či-sop a Won Bin, takto účast v armádě pomohla k jejich pozdějšímu úspěchu.

ČTK, Lidovky.cz