Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zpěvák Prince zemřel na předávkování opiáty, stojí v lékařské zprávě

Prince zemřel ve věku 57 let. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prince zemřel ve věku 57 let. | foto: ČTK

NEW YORK Americký zpěvák Prince zemřel v důsledku neúmyslného předávkování silnými léky proti bolesti. Oznámil to ve čtvrtek lékařský kontrolní úřad v americkém Minneapolis. Prince zemřel nečekaně na konci dubna ve věku 57 let, o příčině smrti se zatím jen spekulovalo. Léky si údajně opatřil sám.

Jednostránková zpráva zdravotnického úřadu, na kterou se odvolává agentura AP, neuvádí žádné bližší podrobnosti. Prince podle ní užil lék fentanyl, který si opatřil sám. Kdy se tak stalo, není známo. Vyšetřování jeho smrti tímto zjištěním skončilo, žádné další komentáře nebudou, uvedli lékaři.

Uznávaný zpěvák a multiinstrumentalista byl nalezen ve výtahu svého nahrávacího studia na předměstí Minneapolis. Úřady vyloučily násilné úmrtí či sebevraždu. Princovo tělo bylo už zpopelněno.

Fentanyl je vysoce návykový syntetický opiát, údajně padesátkrát silnější než heroin. V některých částech USA má v poslední době na svědomí vysoký počet úmrtí. Americké úřady v letech 2013-2014 zaznamenaly podle AP více než 700 případů smrti v důsledku předávkování fentanylem.

Prince zemřel v 57 letech.
Lorraine Wombleová nezadržela při vzpomínkové akci slzy.

Lékařská zpráva podle AP potvrzuje dřívější informace, že Prince zemřel na předávkování opiáty. Podle lidí z Princova okolí přitom umělec problémy s drogami neměl a nikdy nejevil známky užívání narkotik. Dlouholetá kariéra ale zanechala známky na jeho zdraví.

V dobré společnosti

Výběr hudebních ikon, které také zemřely za tragických okolností (řazeny abecedně)

  • Jimi HENDRIX (21. listopadu 1942 - 18. září 1970) - Americký hudebník označovaný pro své novátorství za nejlepšího kytaristu všech dob. Podle lékařské zprávy se udusil zvratky ve spánku po požití velkého množství alkoholu a prášků na spaní.

  • Whitney HOUSTONOVÁ (9. srpna 1963 - 11. února 2012) - Americká zpěvačka a herečka patřila mezi největší popové hvězdy. Její kariéru dlouhodobě poznamenala závislost na drogách a a alkoholu. Příčina jejího úmrtí není dosud známa.

  • Michael JACKSON (29. srpna 1958 - 25. června 2009) - Americký zpěvák a tanečník, který si v 80. letech vysloužil pověst "krále popu", zemřel na předávkování anestetikem propofol. Jeho lékař byl odsouzen ke čtyřem letům za neúmyslné zabití.

  • Brian JONES (28. února 1942 - 3. července 1969) - Byl jedním ze zakládajících členů skupiny Rolling Stones. Nedlouho poté, co kapelu opustil, byl nalezen na dně bazénu svého domu. Podle oficiální verze se utopil, když byl pod vlivem alkoholu a drog.

  • Janis JOPLINOVÁ (19. ledna 1943 - 4. října 1970) - Americká zpěvačka, která se svým chraplavým hlasem, divokým projevem, záplavou dlouhých vlasů a rockerským stylem života stala ikonou hnutí hippies. Zemřela na předávkování heroinem.

  • Jim MORRISON (8. prosince 1943 - 3. července 1971) - Rockový bouřlivák, zakladatel, zpěvák a lídr americké skupiny The Doors byl znám vstřícným vztahem k alkoholu a drogám. Byl nalezen mrtvý ve vaně, podle oficiální zprávy zemřel na infarkt.

  • Elvis PRESLEY (8. ledna 1935 - 16. srpna 1977) - Bílý Jižan s černošským hlasem označovaný za "krále rokenrolu" zemřel podle oficiální zprávy na selhání srdce způsobené silnou nadváhou a nestřídmou konzumací stimulujících prostředků.

  • Amy WINEHOUSEOVÁ (14. září 1983 - 23. července 2011) - Britská jazzová, soulová a rythm'n'bluesová zpěvačka byla považována ve své době za nejtalentovanější. Kariéru jí zničila závislost na drogách; zemřela poté, co vypila velké množství alkoholu.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...