30. listopadu 2016 6:59 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Zrzka v Hollywoodu: Co je v LA nebezpečnější než Trump a kokain? Kravské mléko

Alena Doláková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alena Doláková | foto: Randall Slavin

LOS ANGELES Přilítám před svítáním, rozbitá a přejezená voschlejma pískovejma čarodějnicema. Nějakej prej producent a možná taky pasák mi už na letišti vrazí vizitku do ruky. Mohly by z toho být ponúky! A taky nemusely. Bílo tyrksovej byt kamarádky a mé výsostné rozkládací křeslo. K obědu obří salát a poslední půlrok našich životů. Ona hrála za tisíce dolarů, já jsem tisíce dolarů solila, abych si prosadila svůj velkej sen vo Americe, obklopena spoustou lidí, co “mi to přáli”.

Zrzka v Hollywoodu

Jsem z toho (a z 20 hodin letu) vyčerpaná. Chci vodpočinek, sakra. První dny trávím v bílo tyrkysové, v okolních zahrádkách, kam kaká kamarádčin pes, a ve fitness-tanečním studiu poblíž (umřu? pozvracím se? upadne mi zadnice? skočím na tu usměvavou vychrtlinu a začnu jí škrábat, protože ač vypadá spíš jako chlap, ztělesňuje onen ideál, jemuž jsem na hony vzdálená?).

Jdu na spoustu kafíček s místními herci. Je to tu prej obří a rychle nedobytný. Prej. Email vo dvanáctitýdenní čekačce na kurz herectví, kam musím, má následná ignorace tohoto faktu a první úterní hodina v kurzu pokročilých mě učí, že tady mám na pravidla především kašlat.

Alena Doláková

Narodila se ve Vyškově, dětství ale dětství strávila v Brně. Vystudovala činoherní herectví na JAMU, už za studií hostovala v Národním divadle v Brně. Po škole vystupovala čtyři měsíce v profesionálním divadle v Anglii. Od roku 2012 je členkou souboru Kašpar, který působí v pražském Divadle v Celetné. Zahrála si v seriálech Crossing Lines, Případy 1. Oddělení, Četnické trampoty, v pohádce Tři bratři či v připravovaném filmu Ztraceni v Mnichově. Sledovat ji můžete i na Instagramu.

Nejčastěji jsem v Urth Caffe (řetězec s eko fair trade výtečným kafem, jak jinak než mexickou obsluhou a nápoji s názvy jako Matcha Tea Rice Milk Latte Earth Bobba Almond Milk Superfood Organic All You Need To Eat Is Vegan Gluten Free All Natural Expensive Shit) a v klimatizované sluneční výhni auta (zácpa je můj nejlepší kámoš, protože můžu provádět svůj “car dancing” a “dumb-actress contemplating” oproštěna od potřeby uklízet nebo fejsbukovat).

Vzkaz babičce a tetě Květě a všem

Ty české výrazy, to je takový můj umělecký jazyk. Narodila jsem se ve Vyškově a su vlastně z Brna, ale nějak mě baví ta nespisovná čeština. Odpusttě mi to prosím. Věřejně vás o to žádám. Su jinak hodná a těším se na polívku s drožďovejma knedlíčka. Drožďovýma.

Jdu na ochutnávku vína kamsi do hor, kde je vobří parking, odtud nás vláčkem přivezou do jakýhosi umělýho parku. Lidi po předložení vnitřností svých kabelek předstírají, že piknikujou po anglicku. Podpatky, krátký upnutý sukně a lokýnky. Já absolutně šokantně nenalíčená, nenafouknutá v prsou ani ve rtech, v bavlněnejch šatech až na zem a vůbec v kompletním krytí před sluncem (představte si včelaře), odhodím Bee outfit a jsem ZRZAVÁ, PRDELATÁ a ÚPNĚ BLEDÁ! Šokuju.

Když se všichni naštěstí opijou, přestanou předstírat, že se mají rádi a začnou se mít dovopravdy rádi, sundám žabky a tančím bosa jak v nějaké pražské putyce. Je mi hej. Přijdu domů, nejdu spát opilá (musela jsem zas řídit hodinu zpátky), nesmrdím cigárama a nemám co vodličovat. Zakousnu se do dalšího druhu sušenek, co jsem ještě neochutnala (práce na pět let!) a jsem nepokrytě šťastná.

Češi v zajetí sociálních bublin

Slovníček pro ty, kteří se neorientují

  • pískové čarodějnice - sendvič
  • zahrádky pro psy - na luxusních čtvrtích LA je zajímavé, že leckdy absolutně postrádají parky. Když toužíte po parku, musíte jít do přelidněných Canyons (kaňony), ani tam vás ale nečeká zeleň, spíš sluneční výhní oschlé keře a zástupy namakaných lidí. Pokud náhodou nebydlíte hned u kaňonu, musíte na každodenní procházku se psem jezdit autem (časté), nebo jej nechat chodit na zahrádky sousedů (pro mě nepochopitelně nechutné, ve West Hollywoodu je to ovšem přímo kultura, bavit se s pejskaři, zatímco vám jejich pes kálí na vaši štěrkovou předzahrádku)
  • Fitness dance - kdybych tenkrát věděla, že se na tom stanu závislá. Tančíte jak v klubu a spálíte 800 kalorií za hodinu! (ajaj, tak už jsem asi taky poznamenaná)
  • Matcha tea - v LA trendy odrůda zeleného čaje často připravovaná jako tzv. Boba (něco jako Bubble Tea) nebo latté
  • Rice milk a Almond milk- kravské mléko je v LA považováno za větší nebezpečí než Trump, terorismus či kokain. Kravské mléko je hodně out. Sójové už taky vlastně vyšlo z módy. Teď frčí rýžové, kokosové, či mandlové mléko. Neslazené, proboha!
  • Gluten free - stejně jako je módou být vegan, jíst raw, nebo naopak paleo, gluten free je další obdobou luxusního hladovění na předpis health koučů a fitness trenérů. Tímto se omlouvám celiakům. Elejčani z vás pro mě udělali totální magory.
  • Zácpy - v LA strávíte v autě průměrně hodinu až tři denně. Pokud třeba nepracujete z domu. Nebo nepracujete vůbec. To je v LA taky častý případ, hlavně v hollywoodskejch dynastiích, kdy prostě víte, že vám slavní rodiče vydělali na celý život a nemusíte se absolutně o nic snažit. Pak místo poslouchání písniček v autě trávíte čas přemýšlením, jestli budete vegan, raw nebo gluten free.
  • Nadsázka - kdybych tu popisovala obyčejného, srdečného šedesátiletého souseda, se kterým rozebíráme literaturu a filozofii, asi by vás to nebavilo. Tak radši s nadsázkou popisuji ty extrémy. Bydlím ve West Hollywoodu, což je především trendy čtvrť plná homosexuálů, luxusních butiků a kaváren, kam chodí celebrity, aby tam byli vyfoceny nějakými papparazzi. Pak jsou v LA ještě desítky dalších čtvrtí, kde jsou hipísáci, umělci, právníci, uklizečky, nejrůznější etnika, náboženství. Všechno, co píšu, berte s tím, že Nadsázka je mé druhé jméno.

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTROMONTÉRŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 43 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz